hippeace

Lze louskat vlašské ořechy za pomocí namočení a následně je uskladnit?

Mám pytel vlašských ořechů, jsou z minulého roku vysušené a zbavené vrchní slupky (ta zelená). Chtěla jsem je vylouskat a uskladnit ale jsou tvrdé jako kámen a když už se mi ho podaří rozlousknout (konickým louskáčkem) je jádro na padrť. Ráda bych měla nějaké celé kousky (půlky a čtvrtinky) aby se dali použít i na zdobení.
Našla jsem na netu dva návody

  1. zalít vroucí vodou a nechat 20 minut
  2. nechat den v mléku

Ale bojím se že tím navlhnou a při uskladnění shnijí. Mám podobnou zkušenost když jsem namáčela jádra abych je zbavila hořkosti, pak jsem je vysušila a uložila do špajzu vedle várky kterou jsem neodmočila. Odmočená várka mi časem shnila i přes totožné podmínky :/
Takže otázka zní, mohu odmočit ořechy abych povolila skořápku, rozlousknout, znovu vysušit a uskladnit aniž by shnily? Případně jiný nápad uvítám taktéž.

Odpovědi
Drap

Už měly být dávno vyloupané. Pokud je namočíš, skořápka skutečně trošku změkne a lépe se půlí Po vyloupání se však musí v tomto případě znovu usušit, jinak by začaly plesnivět. Většinou oloupeme ořechy ještě v tom roce co se urodily. Aby dlouho vydržely, nekazily se, tak je žena zavařuje do omnia sklenic v mikrovlnce. Je to rychlé, málo pracné a ořechy takto vydrží i několik roků a jsou stále při ruce pro použití.

elkon

Ořechy se musí po namočení spotřebovat. Jinými slovy, vyloupat a použít. Opětovným sušením je zničíte.

Nassin

Žádné namáčení a následné sušení po vyloupání není nutné Pokud jsou ořechy velmi tvrdé a nejdou rozevřít ostrou hranou, použij na rozlousknutí dílenský svěrák, když mezi čelisti vložíš špičkou ořechy a zatočíš madlem..

Midoc

Zateče i voda do suchých ořechů.
Když jsou tvrdé, je lepší roztloukat je kladivem.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Nassin

Ano, ale obyčejným louskáčkem, který je tady zmíněn nikoliv Stačí malá úprava jedne z čelistí, a může se i hrách loupat, ale to chce trochu uvažovat. Tady mi je gramatika prd platná..

GM

Nassin – to je ale rada! Už jsi někdy louskal svěrákem 10 kg ořechů?