Vitek04

Lze laser použít jako zbraň?

Dobrý den, mnozí z vás asi neví co myslím, ale určitě víte, že laser dokáže oslepit či poškodit zrak, dá se použít na sebeobranu na varování útočníka, že ho oslepite? A neptam se jestli to je legální nebo ne ale jestli se to dá pouzit jako zbraň.

E: Tak ještě jednou, neptám se jestli je to LEGÁLNÍ! Ale jestli to JDE použít jako zbran!

Odpovědi
Edison

§ 29
Nutná obrana

(1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem.

(2) Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.

Z tohodle si závěr musíš udělat sám.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2009-40?text=nutn%C3%A1%20o­brana#p29

ElonMusk

Záleží, zda vaše jednání (obrana) bude proporcionální útoku. V některých případech můžete útočníka bodnout do břicha nožem, a nebýt trestně odpovědný.

Kryšpín

Lze použít jako i jinou zbraň ovšem poté nastoupí policie, advokáti, znalci, odborníci soudci a výsledek pro laser obranáře může být velmi špatný.

Alesh

Jo, Amíci ho jako zbraň používají.

Zdroj: https://www.id­nes.cz/zpravy/zah­ranicni/bitev­ni-lod-laser-spojene-staty-obrana-utok-drony-cluny-namornictvo.A200523_144­045_zahranicni_vlc

Edison

Elone, princip proporcionality v případě obrany je NESMYSL!!! To by obrana nemohla být účinná!!! A není stanoveno, kdy co a jak použít k obraně. Přečti si ještě jednou ty moje dva odstavce ze zákona. Jestli to nechápeš řekni, já ti to vysvětlím.

Pepa25

Řekl bych, že ta proporcionalita je schovaná ve formulaci „(nebyla-li) zcela zjevně nepřiměřená“ 😉

Edison

Nikoli. To má zcela jiný účel. V tomto odstavci jsou dvě zásadní slova: „zcela“ a „zjevně“. I uvedení v samostatném odstavci proporcionalitu vylučuje. Kdysi proporcionalita v podobném paragrafu o NO existovala a to se opravdu porovnávala přiměřenost obrany. Dnes je to uvedeno obráceně, čili o proporcionalitě nemůže být řeči.

Pepa25

Zajímavý výklad 😉 Bohužel odst. 2 citovaného § 29 trestního zákoníku z r. 2009 je úplně identický s druhou větou starého trestního zákoníku (140/1961 Sb.). Od 1.1.1994 tam bylo doplněno to „zcela“, aby bylo jasné, že nutná obrana nemůže být naprosto neproporcionální útoku. Ale proporcionalita nebyla nikdy odstraněna – pokud to gun-lex aposl. šíří, tak se nedivím, že dochází k politováníhodným případům, jako Houštecký

Edison

proporcionalita tam neexistuje. Hotovo. Druhý odstavec neznamená nic víc, že se nelze bránit zabitím třeba proti lžím, nadávkám a podobně. Problém je, že když na obránce zaútočí někdo kudlou, nikde není stanoveno, že bych ho nemohl zabít třeba .50 gulometem, pokud není jiné možnosti.

ElonMusk

Edison – očividně v tom máte zmatek. Doporučuji učebnici trestního práva od prof. Jelínka.

Edison

Jen silně pochybuju o smysluplnosti vzhledem k tomu, že trefit se ve stresu v době, kdy na tebe někdo útočí není tak jednoduché. Taková věc trvá maximálně vteřiny.

Vitek04

Tak ještě jednou, neptám se jestli to je legální nebo ne ale jestli to lze použít jako zastrašovadlo či zbran!

Edison

Jestli něco LZE, nebo NELZE je otázka na LEGÁLNOST. To by ses musel zeptat, jestli to JDE, nebo NEJDE.

Jenže to bys musel umět česky a chápat významy slov.

Edison

Navíc… tady jsem ti JASNĚ odpověděl.