Jan Kunčar

Liší se zásadně konstrukce námořních a říčních lodí? Může říční loď plout po moři a naopak?

Nejlepší odpověď
aliendrone

To záleží na tom, co vnímáš jako zásadní. Teoreticky necky jako necky, ale…
Říční lodě mají obvykle ploché dno a nízký ponor, proč, to jistě uhodneš. Námořní lodě sice také mívají ploché dno, ovšem přetrvává u nich výraznější kýlová výztuha – nejen kvůli nutné celkově větší pevnosti (bouřka na moři není čajíček jako vlnky na Mácháči nebo na Vltavě), ale i kvůli nautickým vlastnostem. Říční loď by nemusela bouři na moři vydržet, naopak oceánská by měla problémy s mělčinami. (bavíme se o o LODÍCH alespoň o výtlaku 1000 tun, žádné čluny nebo jachtičky)

Další odpovědi
Klaproth

Existují i říčně-námořní lodě. Ty mohou plout na řece i na moři, ale nejsou určené pro zaoceánské plavby.

Kelt

Vikingové měli lodě, které jim umožnily plout i do vnitrozemí proti proudu řek. Ale protože to řídili plachtami nebo vesly, nebyla tak rychlá, a dalo se s ní manipulovat.
Ale dnes můžeme srovnávat, čím se liší plavba po moři plavba po řece. Jiný charakter krajiny, jiné složení vody, jiné vzdálenosti. Na řece je třeba lepší manipulovatelnost a pod. Netvrdím, že na motorovém člunu nebo veslici či plachetnici nelze přeplout moře, či oceán, ale s doprovodem a zásobou.

Kepler

alien: souhlas, až na to, že námořní lodě NEMÍVAJÍ ploché dno. Právě kvůli tomu kýlu, který je nezbytný. Hluboký ponor taky přispívá ke stabilitě lodě ve velkých vlnách.

aliendrone

No, jak které. Nejslavnější oceánská loď (podle mne) s plochým dnem byla RMS Titanic. Jistě jsi o ní slyšel. ;) :D :D

Kepler

No, to asi ne. Připadá ti to jako ploché dno?
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Titanic#/me­dia/File:RMS_Ti­tanic_ready_for_lau­nch,_1911.jpg

aliendrone

Ale no tak Keplere… Přeci nemyslíš, že by loď s plochým dnem měla mít tvar cihly nebo co. ;) :)

Pochopitelně, že má hydrodynamický tvar přídě i zádě (jako každá loď – víš, kdyby ne, tak by FAKT blbě plula), ovšem dno měl Titanic PLOCHÉ. (nikoliv např. soudkovité, jako měly třeba galeony nebo fregaty)

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/RMS_Titanic#/me­dia/File:Tita­nic_cutaway_di­agram.png

Tobě tento průřez nepřipadá jako DOST ploché dno? ;) :D :D

Kdyby něco, tak zde máš 3D model, kde se můžeš do sytosti vynadívat! ;) :)

https://3dware­house.sketchup­.com/model/4e749365­8350320be7b7626ab2560c55­/Titanic