HonzaD

Jak si vyložit lhůtu 10 dnů v § 43 zákona 373/2011?

V § 43 zákona 373/2011 se praví

(1) Lékařský posudek musí být vydán nejdéle do 10 pracovních dnů ode dne obdržení nebo ústního podání žádosti podle § 42 odst. 1, v případě posudku o uznání nemoci z povolání do 30 pracovních dnů, nestanoví-li tento zákon nebo jiný právní předpis jinak. Lhůta podle věty první do obdržení posledního potřebného podkladu pro posouzení zdravotní způsobilosti nebo zdravotního stavu podle § 42 odst. 1 neběží. Písemná žádost podle věty první nebo záznam o jejím ústním podání je součástí zdravotnické dokumentace vedené o posuzované osobě. Záznam podepíše posuzující lékař a osoba, která ústní žádost podala.

Abych se přiznal moc nevím, jak chápat tu první větu a v ní lhůtu 10 dnů. Asi jsem takto při pátku natvrdlý.

Mně vystavil zaměstnavatel žádost o prohlídku dne 17.7.2017, následně jsem se objednal k lékaři na vstupní lékařskou prohlídku. Tu jsem prodělal dne 25.7.2017.

Zajímalo by mne, kdyby mi vystavil zaměstnavatel žádost o prohlídku např. dne 1.7.2017,já bych se k lékaři dostavil na prohlídku dne 25.7.2017 a do práce nastoupil 1.9.2017, jestli by to byl problém.

Dost mi vrtá hlavou ta první věta. Lékařský posudek musí být vydán nejdéle do 10 pracovních dnů ode dne obdržení nebo ústního podání žádosti podle § 42 odst. 1.

Tím slovem obdržení zákonodárce myslel, jako to, kdy já tu vystavenou žádost lékaři dám do ruky s tím, že kdybych mu ji předal řekněme 1.7.2017 tak on musí mne vyšetřit a posudek vydat do 11.7.17? nebo se tím myslí, že pokud já obdržím od zaměstnavatele žádost řekněme dne 1.7.2017, tak musím rychle k lékaři a musí se lékařská prohlídka provést do 10 dnů od zaměstnavatelem vystaveného data žádosti o posudek?

Děkuji za odpověď.

Odpovědi
JájsemRaibek

To je jednoduché. Lékařský posudek musí být vydán....., ty ten posudek nevydáváš, takže je to na lékaři, který je povinen vydat lékařský posudek ve lhůtě do 10 dnů, ode dne přijetí žádosti.
Takže pokud lékaři předáš žádost 1.7., musí vydat posudek do 10 dnů, tedy do 11.7.
A jinak, neřeš to, protože buď již platí nebo teprve vyjde v platnost předpis, kdy lékařská prohlídka musí být před nástupem a nikoli po nástupu.

ivzez

Odstavec 1 se podle mne vztahuje k datu doručení žádosti
lékaři, nikoliv k datu, kdy zaměstnavatel žádost vystavil.

Jde-li o vstupní prohlídku a má-li zaměstnanec nastoupit později,
není podle mne nutné prohlídku absolvovat tak, aby lékař stihnul
posudek vystavit do 10 pracovních dnů od vystavení žádosti.

Je ale vhodné prohlídku absolvovat tak, aby lékař stihnul posudek
vystavit před nástupem do zaměstnání (před začátkem práce).

HonzaD

Děkuji Vám pánové za zodpovězení.

TO Ivzez: V tom druhém odstavci jste myslel nejspíše .. aby lékař stihnul
posudek vystavit do 10 pracovních dnů od OBDRŽENÍ žádosti.

Promiňte za slovíčkaření :)

HonzaD

Nejde edit na můj předchozí příspěvěk :/

Už jsem to pochopil, ještě jednou děkuji oběma pánům za odpověď.