Lucyfer

Lesák skladištní – jak ho preventivně odpudit a jak se ho zbavit, když napadne potraviny?

Myslím, že se tak jmenuje. Hnědý protáhlý brouk, připomíná trochu mravence a zblízka spíš nějakého chrousta? Když ho rozmáčknu, tak křupne.

Všimla jsem si, že tyhle potvory nejradši lezou do ořechů… a pak do koření…

Čas od času je doma vídám. Cílem je vždy najít a zlikvidovat hnízdo (nebo zkrátka místo, kde je jich nejvíc), všechno projít, ofouknout, zkontrolovat… a dát do dobře uzavřené nádoby.
Ale někdy se ti neřádi dostanou i pod víčko…
Skříňku s těstovinami a tak se snažím mít čistou (nic rozsypaného), ale ráda bych tam něco dala, třeba nějakou bylinu, co jim smrdí, jestli máte nějaké tipy?
Nebo jestli existuje past na tyto brouky…
Jak s nimi bojujete vy?

My jim doma říkáme „kreténi“. 😅

Nejlepší odpověď
elkon

Třeba tohle: https://www.krej­sashop.cz/cs/m-123-lesak

Další odpovědi
aliendrone

Ten Karakill na který odkazuje elkon je prý dobrý, říkali ve sněmovně velemoudrých (U vystřelenýho voka). Ako se prý s ním musí opatrně, bo je skutečně účinný a odpovídajícím způsobem i pro člověka jedovatý (viz návod).

Jinak doporučuji používat na VŠECHNO (nejen mouku, cukr etc., ale i včetně koření) prachovnice (tmavé, různé velikosti) se zabroušeným hrdlem. Kdepak nějaká obyčejná víčka. Tímhle se neprokouše ani krysa nebo zjentkův žroutobrouk z kategorie HMYZ! 😉 😁 😁

Zde: https://www.zah­radainterier.cz/kuchyn-a-jidelna/prachovnice-hneda-2000-ml-2/ 2 litry, dobrá na mouky, rýži apod., na většinu koření stačí decka https://www.zah­radainterier.cz/kuchyn-a-jidelna/prachovnice-hneda-100-ml/ . No a na těstoviny (špagety apod.) https://www.mer­cishop.cz/pro­duct/6324141449­56-lahev-reagencni-sirokohrdla-prachovnice-bila-5000-ml ,o5 pokud možno tmavou, není nutnost. Dělají se různé objemy, stačí si vybrat. 🙂

Moje rada – VŠECHNO vyházet [BEZ PARDONU!!], vystříkat spíž Karakillem a pořídit nové suroviny. A při zakoupení nových surovin KONTROLOVAT, zrovna nedávno jsem si v zakoupené mouce přinesl domů svinský POTEMNÍKY! Oh, je to stejné jako za bolševika, jen ty ceny jsou tak nějak vyšší. 😕