pája139

Proč kuňka východní chovaná v akváriu náhle mění barvu?

Dobrý den, mám doma žabky kuňky východní (Bombina orientalis) a po nejake dobe se jim zacala menit kůže ze zelené na černou. Nemáte někdo podobné zkušenosti, nebo nevíte čím by to mohlo být? Mám je v akváriu, kde mají vodu a kameny, nic jiného.

Nejlepší odpověď
annas

Podle informací v odkazech to vypadá, že změna barvy je normální.

„Bombina orientalis je zajímavá, aktivní žába vhodná i pro [chovatele] začátečníky, protože se snadno chová a množí. Záda má zelená a černá nebo hnědá, břicho černočervené (u jedinců chovaných v zajetí žlutooranžové). Obvyklá barva kuňky je však zeleno-hnědá, dle pestrosti potravy a prostředí se může ze zelené změnit na hnědou. atd.“

http://terarka­.net/obojzivel­nici/atlas/kun­ka_vychodni

„Kuňky mají bradavičnatou pokožku, která je na hřbetní straně zelená, až hnědá s černými skvrnami. Spodní strana je červená, s černými skvrnami. Po několika generacích odchovu v zajetí, však dochází k vyblednutí červené barvy na břišní straně a bývá spíše do žluta nebo oranžova. K mírnému vyblednutí většinou v zajetí dochází i přes snahu o aplikaci potravy s beta karotenem, které zbarvení podporuje (podávání hmyzu krmeného mrkví), vitamínové přípravky.“
http://www.ifau­na.cz/terarij­ni-zvirata/clanky/r/de­tail/2976/odchov-kunky-bombina-orientalis/