Anikitos

Který ze sedmi hlavních („smrtelných“) hříchů ve své nejhorší podobě je podle vás nejhorší?

Sedm hl. hříchů:
Pýcha, Chamtivost, Závist, Hněv, Smilstvo/Chtíč, Obžerství a Lenost

Kdyby každý byl ve své nejvyšší podobě, bylo by těžší vybrat ten nejhorší hřích. Ovšem podle mě je to určitě hněv, který je ve své max. podobě nejdestruktivnějsí. Zato na druhou stran, může být hněv jako jediný z nich i užitečný, když je správně nasměrovaný (např. na cíl, motivaci, sebeobranu, sebeprosazení, jako energie dodávající sílu,…).
Hned po něm nasleduje pýcha, jako nepřekonatelný hřích (všechny ostatní se dají překonat např. nesobeckostí, ale pýcha ne, protože nezná nesobeckost).

Kdybych je měl seřadit všechny, bylo by to asi takhle:

  1. Hněv
  2. Pýcha
  3. Lenost
  4. Závist a Chtíč
  5. Chamtivost
  6. Obžerství

Popravdě od 4. až po 6. jsou všechny stejně zhoubné pokud jsou opravdu vystupňované.

Nejlepší odpověď
annas

Tyto hříchy se považují za hlavní, nikoliv nejtěžší, protože plodí další.

Těžko říct, ale možná bych dala na první místo pýchu – já, já, dlouho nic, zase já.

Od ní se odvíjejí další hříchy –

pyšný člověk bývá často lakomý, závidí, povyšuje se nad jiné,, je nesnášenlivý, manipuluje s lidmi, neřeší smilstvo – souvisí s jeho sebevědomím, může být i lenivý, i když někdy se dá tolerovat, ale nesmí se vychloubat, že má na práci jiné, pokud by práci mohl zvládnout sám…

Pyšný člověk je nadutý, nafoukaný, má vysoké sebevědomí, je pyšný na to, čeho dosáhl, jaký má majetek, je lhostejný k utrpení druhých., přezírá konání dobra.

Napadlo mě, že některá zlatokopka je pyšná, když jezdí v přepychovém autě, dává najevo, že se jí podařilo získat movitého muže, byť by mohl být někdy jejím otcem, ale i dědečkem.

Myslím si, že pro pyšného člověka platí

"Nehraj si na něco, do čeho máš daleko. A netvař se, že víš, co nevíš. Pamatuj si, že dřív nebo později pýcha předchází pád.“ — John Steinbeck

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/15797-john-steinbeck-nehraj-si-na-neco-do-ceho-mas-daleko-a-netvar-se/

Další odpovědi
Kepler

Za mně by to byla chamtivost, protože profituje z práce slušných lidí. I těch, kteří nejsou líní.

jirka F

Hněv – protože ubližuje ostatním.
dle mého názoru.

Mc Merkurion

… pomluva … a nejen kvůli tomu že přivedla žebráka na mizinu … ale i proto, že v sobě většinou skrývá hněv, pýchu, lenost, závist i chamtivost a nejvíce porušuje desatero …

zjentek

Aliendrne, to NENÍ pravda! Jednoznačně je to obžerství a chtíč! Mám ještě v celkem živý paměti svou bývalou přítelku a vězte všichni, nejmrtelnější z těch smrtelných, který vás položej nakolena, jsou právě ty dva! ;)

aliendrone

Jednoznačně LENOST!! Víš, když makáš tak, že nevíš kam dřív skočit, tak na to ostatní popravdě NEMÁŠ MOC ČASU! ;) :D :D

marci1

Určitě hněv. 🙂
„Když nedokážeš ovládnout hněv, ovládne on Tebe.“
Anton Pavlovič Čechov

Anikitos

BTW: opakování otázek je už myslím povoleno…
:D