Který z těchto panovníků přispěl nejvíce do rozvoje naší země?

Nejlepší odpověď
annas

Jiný panovník (uveďte)

Není to jednoznačné. Karel IV., byl v celostátní anketě vyhodnocený jako Největší Čech, takže vycházím z toho.

Ale z kterého úhlu pohledu? Mocný evropský panovník, který pro české země hodně udělal, posílil význam Prahy – architektura významné stavby, založení university atd

Stal se obdivovaným, možná i idealizovaným panovníkem … .

Uvedla bych Marii Terezii – vložila jsem na ni otázku.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ktera-dnesni-jubilantka-se-nazyvala-matka-dvou-cisaru

Ale každý z uvedených v anketě se nějak zasloužil o české země,

Přemysl Otakar II. – král železný a zlatý, založil mnoho měst

Rudolf II – podporoval umění, zanechal velké sbírky,

Josef II – představitel osvícenství

--
Že by Andrej Babiš a Miloš Zeman byli českými panovníky? Že bychom se z republiky změnili na monarchii?

Další odpovědi
Zvidatel

Přemysl Otakar II.

Záleží, jak se na to díváme. Za Přemysla Otakara II. se z nás stal velmi silný stát – co se armády, ale i ekonomiky týče – a navíc se celkem dost zvětšil. Taky založil velký počet měst – z nichž mnohé z nich jsou dnes velkoměsta a jedny z našich Nej měst a nezakládal je jen na našem (dnešním) území. Navíc je to můj oblíbenec.
Karel IV byl nepochybně skvělý státník, vzdělaný a schopný, založil univerzitu. Velká osobnost. Ale dle mě v celkovém měřítku trochu přeceňovaný. Teda jako mě se líbí, mám ho v oblibě, ale pro veřejnost je oblíbený jen hlavně proto, že je všeobecně známý – proslavený, zlaožil univerzitu, postavil most a byl to císař. Neshledával bych jeho panování nebo zásluhy většími než Přemyslovy.
Ale ani jeden z nich pořádně nezabezpečil stát do budoucna. I když po Přemyslovi to nebylo až tak o hubu jak po Karlovi a nebylo to nijak zlé za Václava II.

Rudolf byl taky pán. I toho mám rád.
Ale dalo by se tu zařadit spousta našich panovníků, navíc i třeba celkem negativně vnímaný Boleslav I., který byl schopným panovníkem a zasloužil se o rozkvět naší země v mnoha ohledech. Na druhou stranu jeho bratr Václac, který je vnímán velmi negativně a ještě byl prohlášen za svatého, tak pro něj vláda opravdu nebyla, celkem dost neschopný křesťanksý fanatik. A ještě k tomu je to smybol a patron anšeho státu.
Jediné, co by se dalo Vratislavovi vytknout je, že nechal zabít svého bratra (a ještě k tomu je to sporné), ale možná, že při tom jak si Václav, co by kníže počínal, by se spíš Vratislavovi mělo vytknout, že ho nechal vládnout tak dlouho. Vážně nechápu proč je Václav vnímán pozitivně.

paul1

Karel IV.

Otec vlasti, za jeho vlády, díky jeho politice se staly Země koruny české prosperující a poklidné

Butters_xD

Marie Terezie

led

Jiný panovník (uveďte)

Každý z menovaných panovníkov priniesol čosi do rozvoja v prvom rade svojej zeme.
V poradí
Přemysl Otakar II. Svojim výbojmi rozšíril slávu Českého kráľovstva a moc kráľa od Stredozemného mora (boje v Taliansku a na Balkáne) až po Balt (boje v Poľsku), ale po svojej smrti zanechala České kráľovstvo rozhádané v bojoch o moc.
Královič Václav, známy ako Karol IV kráľ český, rímsky cisár nemecký, silou a diplomaciou zjednotil Čechy do kráľovstva jednej vlády, podarilo sa mu dosiahnúť od pápeža vytvorenie samostatnú cirkevnú diecézu nezávislú na dovtedajšej nemeckej cirkevnej vrchnosti. Myslím, že to bol posledný kráľ, ktorý ešte bral na vedomie Čechov ako rovnocennú národnosť schopnú žitia.

Rudolf II sa zjavne najviac preslávil svojou záľubou v alchýmii a astonómii, ako český kráľ upredňostňoval svoje nemecké vedomie
Mária Terézia (Rakušanka) v prvom rade bola konzervatívna Rakušanka
Jozef II. Osvietený, bol cisár, ktorý vládol v začiatkoch kapitalizmu, keď musel hľadať iné formy než zotrvávať na čisto feudálnej moci.

Posledný z nemenovaných českých vládcov (z ľudu) bol Václav Havel, ktorého menom sa kryla nadnárodná celosvetová skupina „mocných“ snažiaca sa uchopiť moc a vládu v Strednej Európe..

marci1

Jiný panovník (uveďte)

Marie Terezie a Karel IV.-ze znamych duvodu. 🙂

Rokio

Karel IV.

Karel IV. založil univerzitu, nechal postavit most v Praze, dokázal se vyšvihnout na císaře, za jeho vlády se na našem území moc neválčilo (rozhodně to tu bylo daleko více o hubu po smrti) a byl vzorem pro mnoho mužů ve středověku.

aliendrone

Jiný panovník (uveďte)

To je značně diskutabilní, záleží to jednak na kontextu doby a dost možná i na preferencích hodnotitele. Když se teď nad tím tak zamýšlím, tak asi Boleslav I. Ukrutný.

Z doposud víceméně rozvolněného celku udělal skutečný stát s vlastní správní strukturou (hradská soustava), definitivně připojil (mimo jiné) Moravu a Slezko, které jsou povětšinou součástí státu dodnes (o dolní Slezko jsme přišli až za Marie Terezie). Začal jako první u nás razit mince, dokonce se mu podařilo stát osamostatnit i po církevní stránce (vymanit ze závislosti na východofranské říši), jakkoliv k založení biskupství došlo (v důsledku jeho snahy!) až krátce po jeho smrti.

Těžko vybírat mezi Boleslavem I. a Karlem IV., ale spíš se kloním k tomu prvnímu. Marie Terezie byla schopná panovnice, dokonce bych řekl, že nadprůměrně. Škoda, že to byla ženská. Trochu rozhodnější a důslednější přístup z její strany k vojenským otázkam a problematice mohl vést ke zničení Pruska. Vojevůdce na to měla, jen mu nedala šanci. Ernst Gideon svobodný pán von Laudon byl schopný si s Fridrichem II. Velikým poradit – dodnes se používá rčení pruských velitelů „Himmel Laudon!“ (něco jako „Panebože – Laudon!“, striktně „Nebesa – Laudon!)“, když se dotyčný zjevil na bojišti.

Není mi jasné proč tak dlouho M.T. upřednostňovala vojensky zcela neschopného Karla Lotrinského ve velení a poté maršála Dauna. Po bitvě u Kunnersdorfu mohla sedmiletá válka skončit drtivým vítězstvím Rakouska již po 3 letech (KDYBY měl Laudon dostatek pravomocí a mohl nařídit ruským spojencům doražení a likvidaci poražených Prusů) a Evropa by dnes zcela jistě vypadala JINAK.

Nebýt této nedostatečné důslednosti a rozhodnosti (v důsledku čehož Rakousko nakonec prohrálo války o Slezsko), tak by se Marie Terezie (s ohledem na její ostatní počiny jako např. tereziánský katastr a mnohé další) na tuty rovnocenně zařadila po bok Karla IV. a Boleslava I.

Přemysl II. Otakar, Josef II. i Rudolf II. byli spíš panovníci epizodičtí, jejich význam v delším časovém úseku je nesrovnatelně menší. Můj názor. :)

jsemjá

Rudolf II.

A taky Zeman.

Hufnágl

Jiný panovník (uveďte)

Ing. Babiš Andrej – současný premiér ČR

Pepa25

Josef II.

Zvidatel

A další oprava:
Jediné, co by se dalo *Boleslavovi vytknout je.
Samé zmatky, ježíš.. :'D

Zvidatel

Oprava:
Na druhou stranu jeho bratr Václac, který je vnímán velmi *pozitivně

aliendrone

Zvidatel>>> Jakkoliv nesouhlasím s významem Přemysla II. Otakara (venkoncem toho tolik zase nedokázal a to co ano zmizelo spolu s ním), tak palec za zmínku Boleslava I. – reálného tvůrce našeho státu (podle mne). :)

Zvidatel

Taky si myslím (ohledně toho Boleslava). :)
Ale jako souhlasím, že většina toho, co Přemysl Otakar II. vybudoval a dokázal, tak zmizelo spolu s ním nebo přetrvalo jen chvíli – pár let po něm. Ale to je chybou mnohých panovníků i těch úspěšných, že to co dokázali nepřetrvá dlouho a i když třeba dobře vládli nezabezpečili budoucnost. V podstatě se to dá říct i o Karlovi IV a plno dalších.