annas

Která dnešní jubilantka se nazývala „Matka dvou císařů“?

Jedni ji milovali a druzí, jak je to obvyklé, ji nenáviděli, protože „běda mužům, kterým žena vládne“…

Čím se zapsala do historie?

Nejlepší odpověď
1popelka1

Na mně už zbývá doplnit, čím se Marie Terezie zapsala do historie:
Protože zejména Prusko neuznalo pragmaticko sankci – vedla válku o rakouské dědictví; dále vedla válku sedmiletou válku (o získání Slezska zpět), ve které prohrála
Ale nejznámější je pro své osvícenské reformy:

  1. správní a soudní – oslabeny zemské sněmy, centralizace (říše řízena z 1 centra), omezení vlivu církve, zákaz mučení, ale ne trestu smrti
  2. ekonomické – vytvořen jednotný celní trh, stanoveny jednotné míry a váhy, jednotná měna (tolary, zlatky, 1. papírové peníze – bankocetle), Robotní patent – zmírnil robotní povinnosti
  3. školství – povinná školní docházka 1774 (6–12 let)
  4. berní – tereziánský katastr – soupis veškeré půdy, zdanění rustikálu (poddanský), sčítání lidu, daňová soustava – bernie – stanovena podle majetku

Zdroj: středoškolské učivo

Další odpovědi
hanulka11

Byla to Marie Terezie a byla jedinou vládnoucí ženou na českém trůně

Marie Terezie (13. května 1717 Vídeň – 29. listopadu 1780 Vídeň), známá také jako „císařovna Marie Terezie“, často označovaná jako Matka dvou císařů[2] byla arcivévodkyní rakouskou, královnou uherskou (1741–1780) a českou (1743–1780).

Marie Terezie byla také manželkou Františka I. Štěpána Lotrinského, který byl 13. září 1745 zvolen římským císařem. Za císařovnu je sice označována, ale jako žena nemohla být císařovnou zvolena, ale ani se nenechala korunovat, když byl její manžel za císaře zvolen.

Marie Terezie byla hned první den svého života pokřtěna a celým jménem se jmenovala Marie Terezie Walburga Amálie Kristýna

podle wikipedie

vagra

Protože ve Slezsku žiju,nemohu nepřipomenout,že se Marie Terezie,výměnou za mírovou smlouvu s Pruskem,vzdala právě Slezska.
Pruská vláda na tomto území,měla samozřejmě dopad na další osudy Slezska.
Doplňuji:
Pokud jde o její reformy-
1749– začátek tereziánských reforem – správa, vojenství, vzdělávání
1769– Právní reforma – Codex Theresiana a Constitutio Criminalis Theresiana
1773– zrušení jezuitského řádu
1774– Všeobecný školní řád
1775– Robotní patent – zmírnění roboty
1776– zrušeno mučení
vybráno z-http://irefera­ty.lidovky.cz/100/2995­/Marie-Terezie