Rokio

Který trest, či ochranné opatření byste dali člověku, který někoho zabije, protože nebere léky?

Duševně nemocný člověk vysadí léky, ale nechce způsobit žádný škodlivý následek (není mu jedno, co se stane po nějaké době od neužívání psychofarmak). Dále není jednoznačné, co provede, nebo jestli něco spáchá při absenci medikace.

Blázen ale někoho po nějaké době zabije.

Kdybyste byli soudcem, jaký by byl váš rozsudek, když je to čin jinak trestný naplňující znaky přečinu (neúmyslného trestného činu), nikoliv zločinu?

Já bych mu dal ambulantní léčení na psychiatrii a podmínku.

Odpovědi
anonym

To je právně velmi složitý a komplikovaný problém. Nejsem si ani jistý tím, jestli máte tu klasifikaci dobře. Musíme se podívat na formální stránku trestného činu, tedy na subjekt a subjektivní stránku TČ. Subjekt je osoba pachatele a k trestní odpovědnosti musí být splněny tři podmínky – věk, příčetnost, nějaké rozumové složky a mravní vyspělost. Subjektivní známka trestného činu zkoumá zavinění které je buď úmyslné nebo nedbalostní, ty se dále dělí na úmysl přímý či nepřímý a nedbalost vědomou či nevědomou. Musíte taky přihlédnout k tomu, že obviněný/obžalovaný (záleží, v jaké fázi soudního řízení se nachází) v době spáchání činu nebyl příčetný, ale musí se posoudit, zda byl ve stavu nepříčetnosti či polopříčetnosti, protože to český právní systém také rozlišuje. Takže jak vidíte, jedná se o problém opravdu komplexních a to jsem ani zdaleka nepopsal všechno, co by se posuzovalo.
A jak bych ho/ji soudil? Nevím, nemám dostatek znalostí abych tohle dokázal posoudit a ani bych nikoho soudit nechtěl.
A mohu-li Vás prosit, nepoužívejte slovo blázen. Každý z nás se občas ocitne v úzkých a ty jdou v ruku v ruce s psychickými problémy a to pak už není opravdu lehká věc, léčba na psychiatrii, pro dotyčného ani jeho/její blízké.

Schluker

Jednoznacne zabezpecovaci detenci.