Avatar uživatele
Bronzový

Který krbový ventilátor je výkonnější?

Se 4 čepelemi nebo se 2?

Doplňuji. Nemyslím el.výkon, ale tepelný. Díky.

https://www.google.com/…

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Nemyslím si, že je to podfuk. Tepelný výkon to nemá žádný, protože žádné teplo nevyrábí. Celý fór je v tom, že vytváří proud vzduchu a konvekcí účinně šíří teplo po místnosti. Proto taky elektrickým teplovzdušným ventilátorem vytopíš místnost velmi rychle. Co se týká porovnání účinností dvou a čtyřlisté vrtule (za jinak shodných podmínek), tak tam asi podstatný rozdíl nebude. Jen to, že ta dvoulistá se točí rychleji, průtok vzduchu bude podobný, což je dáno příkonem na osu.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Vzhledem k tomu, že se elektřina pro pohon vyrábí v termoelektrickém článku (ať se jmenuje jak chce) spotřeba elektřiny nebolí. Výkonnost, tak jak se ptáš, je třeba vidět pouze v množství vyměněného vzduchu za jednotku času. Při porovnání nabízených ventilátorů vychází lépe čtyřlisté ( cca 450 - 500 m3/hod) oproti dvou a třílistým(300 - 400m3/hod).
Ještě je dobré posuzovat účinnost konverze tepla na elektřinu. To jest od jaké teploty se ventilátor začne otáčet. Nicméně, zde bude hrát úlohu počet termočlánků, čili cena. Ovšem lze předpokládat, že výrobce s tímto počítá a pro čtyřlisté volí výkonnější termočlánky.


Avatar uživatele
Stříbrný

"Pro svůj chod si vyrábí vlastní elektrřinu..." Nelze říci. Měl by mít výkonostní štítek, výrobce by měl výkon udávat.

To bude zase nějaká hovadina, lapač na peníze hlupáků... Kdyby to tak fungovalo, uděláš si z kamen elektrárnu...


Avatar uživatele
Stříbrný

Smůla, protože pokud to chceš výkonově srovnávat, MUSÍŠ v tom započítat výkonnost termočlánku.

Jistě chápeš, že když k letadlu s motorem 150kW přiděláš čtyřlopatkovou vrtuli, nedosáhne ani omylem stejných výkonů, jako s dvojlopatkovou vrtulí poháněnou motorem o výkonu 600kW, to zaprvé.

Dále to závistí na geometrii lopatek (a to je celkem věda), jejich tvar závisí na mnoha věcech, především opět na provozních podmínkách a potřebné výkonnosti. I s výkonným motorem můžeš dostat celkový výkon (tah) nižší, pokud jsou lopatky blbě tvarově navrženy. Obecně platí, že více lopatek se používá při vyšší výkonosti motoru. Není to prostě tak, že zakroutíš 2 roviny a máš "vrtuli", průběh toho zakroucení rozhoduje (mimo jiné) o tom, jestli vrtule bude dobře foukat anebo jestli dodaný výkon zmizí ve ztrátách.

K výkonnosti termočlánku, který chytráci, kteří to vymysleli nazývají "Peltierův" (pochopitelně jde o OPAK, tedy o Seebeckův článek - ten slouží k výrobě elektřiny, Peltierův článek proud nevyrábí naopak ho ukrutně žere a slouží ke CHLAZENÍ (tedy z elektřiny "vyrábí zimu" na své jedné straně) - i když je to v podstatě reverzní použití téhož jevu! (vysvětlí ti každý overclocker) Takže - Seebeckův článek má výkon přímo úměrný kontaktní ploše materiálů a rozdílu teplot na nich, důležitý je i výběr materiálů. Proto se mi zdá umístění toho "chladiče" nad vrtullkou poněkud nešťastné. Určitě by to celé šlo udělat lépe (s vyšší účinností).

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

nyjono

Mosoji, u toho známého se vrtule začala na kamnech točit během pár vteřin.
Já to chci vyzkoušet doma na radiátoru. Že by se líp rozvedlo teplo.

Avatar uživatele
Bronzový

nyjono

Keplere, dík. Známý to má na horské chajdě a je to super. Tak to zvažuju teď domů.

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

Jen ta cena se mi zdá přemrštěná, šikovný kutil by to zbastlil za pár šupů. Jinak na mou radu si syn instaloval nad krb stropní ventilátor. Je to v hale s vysokým stropem a v patře měl přetopeno a dole klepal kosu. Nemůže si to vynachválit. Jinak když jsem si chtěl rychleji vytopit místnost, tak jsem foukal ventilátorem na radiátor ÚT. Konvekce dělá divy...

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1300
Zlatý mosoj 986
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Zlatý Kepler 462
Stříbrný cukrar 392
Zlatý annas 324
Zlatý Hlada 290
Zlatý marci1 288
Stříbrný elektrikář 247

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.