ivzez

Kterého člověka stvořil Bůh k obrazu svému?

Homo habilis (zručný), homo erectus (vzpřímený), homo sapiens (moudrý),
homo sapienssteinhe­imensis (anteneadretálec),
homo sapiens neanderthalensis (neandertálec),
nebo homo sapiens sapiens?

_________

Doplňuji:

Lituji, že mohu nominovat jenom jednu odpověď,
protože by si nominaci zasloužily minimálně tři.
Mám nad čím přemýšlet.

Děkuju za všechny odpovědi.

Nejlepší odpověď
Shoehardt

A stvořil vůbec Bůh člověka?

Další odpovědi
annas

Bůh stvořil člověka po zvířatech, proto by to měl být první člověk zručný, ale zmíním-li prvního Adama, ten zručnost tolik nepotřeboval, žil v ráji. .

Ale stvořený člověk k obrazu Božímu spíš poukazuje na mentální stránku, protože Bůh oddělil zvířata od člověka atd. .

Měl by být také člověk rozumný, který přemýšlel, uvědomil si, že zhřešil a prohlédl, že je nahý atd., tedy homo sapiens.

Ale stále málo. Když Bůh stvořil prvního člověka, nemohly existovat žádné předchozí formy, ten první přece nebyl dokonalý, další pak o něco víc, tudíž jedině to vypadá na homo sapiens sapiens jako Boží obraz, když si Adam i pod sebou svým hříchem podřezal větev, musel pracovat a opustit ráj … teprve potom využil zručnost, svou vzpřímenost a moudrost …

Člověk, kterého stvořil Bůh, byl dokonalý … takže podle Boha byl už sapiens sapiens …

Ad led,

záleží na tom, zda berete deismus, nebo teismus. Pokud jde o DEISMUS, Bůh se už o nic nestará. Stvořil tedy člověka, který se mění, ale bez jeho vllivu.

Proto musel být člověk hned dokonalý, Bůh nezasahuje do žádného dění na světě.

Descartovo slavné „Cogito ergo sum.“

Člověk získal vrozené ideje od Boha a na jejich základě, protože je myslící člověk, poznává přírodu. a světské zákony.

Podle filozofie

Kepler

Nikoho z nich, to homo sapiens sapiens si stvořil boha k obrazu svému. A že těch obrazů a bohů je…

Rokio

Mě.

led

Vzhľadom na to, že až človek vynašiel zrkadlo, Boh pri tvorbe Človeka, podľa Biblie Adama, podľa iných sa nevolal Adam, takže zjednoduším Prvého človeka, vedcami prezývaného AUSTRALPITEKUS i keď známejší je jeho syn HOMO HABILIS, nepozeral do zrkadla, ale… Svoj 3D výtvor tvoril z hliny len tak rukami,(chudák nepoznal výhody počítača a 3D tlačiarne) a ako vzor použil svoj 2D tieň na nerovnej zemi. No a ako to dopadlo? Tu niečo prečnievalo, tu zas chýbalo a následky znášame dodnes.

Dodatok: „Člověk, kterého stvořil Bůh, byl dokonalý … takže podle Boha byl už sapiens sapiens …“ nemôžem súhlasiť, pretože neustále počúvame „Boh ťa skúša“, čo znamená, že podľa Boha, je človek ešte stále v „režime testovania“

nonnel

Toho prvního.

Kajoch

Pokud takového člověka opravdu hledáte,nemarněte čas…ča…čs…sss

led

annas,
Teizmus:
sa vzťahuje k jednému bohu, popiera viac bohov na svetovom pieskovisku.
Boh je tu osobný, prítomný a ako „Veľký Stvoriteľ a Ničiteľ“ aktívne zasahujúci do chodu sveta a do života človeka v prítomnom čase.
Deizmus:
Človek vyžaduje slobodu konania a odmieta Božie zasahovanie do svojho života. Netvrdí, ale ani nepopiera, že Boh ho len stvoril a nechal napospas osudu. Nie, on (človek) si chce sám riadiť svoj život, Boh je pre neho len Stvoriteľ, Učiteľ, ktorý sa po akte Stvorenia a naučenia Človeka základných zákonov života stal „Pozorovateľom spoza okna“ bez ďalšieho riadenia jeho (človeka) života.

annas

led, už jsem zde několikrát vysvětlovala

Vycházím z této definice.
„Filosofický směr zvaný deismus považoval Boha jen za stvořitele, který do následujícího života lidí již více nezasahoval. Boží existenci nepopíral.“
Např. „Rousseau zaujal svým názorem, že člověk je od přirozenosti dobrý a kazí jej zejména pokrok a soukromé vlastnictví. Za největšího zločince dějin označil člověka, který si jako první oplotil pozemek. Jako nápravu viděl návrat k prostému životu v přírodě a opuštění městského prostředí.“
Stejně Descartes a další.
Proto musel Bůh stvořit dokonalého člověka, , který se dale rozvíjel atd.
Jenže je pravda, že se nedá porovnávat evoluční vývoj člověka s tím, jaký byl člověk, kterého stvořil Bůh. Je to teoretická úvaha.

Po roce 1990 jsem čerpala z učebnice Úvod do světa idejí, William Raeper * Linda Smithová, rok 1994.

Ale jinak odkaz na net
https://cs.wi­kibooks.org/wi­ki/Sv%C4%9Btov%C3%A9_d%C­4%9Bjiny/Osv%C3%AD­censtv%C3%AD

ivzez

@Led,
až zítra … dnes už máte vyčerpáno.

led

nerobím to pre body

ivzez

Vím. Jen jsem chtěla, abyste věděla,
že jsem vaši odpověď nepřehlédla.

ivzez

@Rokio,
nefandi si tolik! Tebe nestvořil Bůh.

Rokio

Takže to byl satan?;-)

ivzez

Ani ten…

orestez

K čemu pak slouží taková otázka?

ivzez

Myslíte, že byl Rokio prvním člověkem?

orestez

Já taky piju, ale vy už nejste taky značkou na stromě, leda s popisem slov jak vypadá, ale bez barvy. Rokio jste stvořili vy. Samo to nepřišlo. Člověk větný. Werichovsky obratný, nutno dodávat s příslušenstvím. A co když byl právě Rokio prvním člověkem, kterého vysrstvořil bůh? A je tady v těch otázkách odsouzen na úhyn jako ten Adham?
Podobné úvahy vedou jak se jim říká, hrabači kostí, zjistili že člověk je na světě déle o 80 tis. let. Čím byl předtím? Vynálezcem, který vyjadřoval jádro dřevěným nožíkem, až díky němu vznikly nová pokolení, schopná hrát na klavír nohou bez ruk, zjišťovat chemické interakce, dát přes hubu džungli? Je nutno vše rozeškatulkovat do těch správných zadaných archeologických složek, aby se zdálo, že ti, kteří jsme my, jsme ti, kteří jsou, nebo občas bývají těmi, kteří buď byli označeni, objeveni, vyskytující se v papírech těch, kteří nejsme my, kteří sice jsme, ale nechceme, dál není nutné označovat co nechceme. Stačí uvést, my jsme jeli a narazily do nás srnky. Ale my tam byli dřív. Tak kdo byl šikovný, tak srnku zdělal, my počkali, udržovali požár a maso snědli. Kdo byl dříve?

Brblal

Já myslím, že člověka a všechno na této planetě (živočichové, rostliny) stvořila evoluce, byly tady vhodné podmínky (slunce, vzduch, voda…), Více zde:

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Evoluce