Rokio

Které znáte teorie, jak by mohl zaniknout vesmír (otázka primárně pro Keplera)?

Nejlepší odpověď
Edison

Pokud je mi známo, v zásadě jsou tři možnosti zániku vesmíru: 1. Pokračování Velkého třesku. Tedy rozpínání pokračující velkým tempem až do roztrhání hmoty. 2. Vychladnutí vesmíru. Tedy nekonečné zpomalování rozpínání vesmíru a vychladnutí vesmíru. To bychom mohli teoreticky pozorovat jako nekonečnou tmu. 3. Po dosažení mezní velikosti vesmíru by mohlo dojít k obrácení, tedy ke smrťování vesmíru zpět do singularity se všemi fázemi vesmíru, které s tím souvisejí.

Další odpovědi
ivzez

Je-li otázka alespoň sekundárně určena i ostatním uživatelům, odpovím,
že žádnou. Tedy ne, že bych se nikdy s žádnou nesetkala,
ale žádnou z nich neznám tak dobře, abych mohla odpovědět, že ji znám.

aliendrone

Abych také trochu zamachroval, tak přihodím inflační vesmír – po dosažení kritické hustoty v důsledku rozpínání vesmíru dojde k dalšímu fázovému přechodu vakua a k opětné hyperinflaci. :)

Kepler

V podstatě má Edison pravdu. Jde o to, jestli je náš vesmír uzavřený a do nekonečna se opakující v cyklech Big Bang a následného smrštění do singularity, nebo se bude rozpínat do nekonečna. Pak by se tomu říkalo tepelná smrt Vesmíru. Pak ještě existuje možnost, že boha to omrzí a cvakne vypínačem. Mně je to ale úplně jedno, pro mně skončí Vesmír zároveň s vlastní smrtí. Tak aspoň vrátím své chemické prvky.