Weirdquestio

Které živočichy lze označit slovem “zvíře”?

Je na to oficiální definice? Běžně se jako o zvířatech mluví o savcích a o domácích zvířatech. Nicméně moc jsem neslyšel, aby se říkalo “zvíře” na hmyz a různé bezobratlé (bakterie, mikroorganismy). Kde se nachází předěl?

Tímto jsem se dostal k tomu, jak jsem dělil živé tvory, když jsem byl malý, i na základě přírodovědy:

  • živočichové (hmyz, ryby, obojživelníci, plazi, ptáci, savci)
  • rostliny
  • houby (jako zvláštní poddruh rostlin)

Jak jste to měli vy? Tehdy jsem si lámal hlavu s tím, kam patří bakterie, škeble a hlemýždi, když to není hmyz.

Nejlepší odpověď
seraphico

Co říká Wikipedie:

„Zvíře je obvykle označení buď pro jakéhokoliv živočicha, nebo pro živočichy na vyšším stupni vývoje (například jen obratlovce), vyjma člověka. Z filozofického hlediska se jako zvíře obvykle označuje živá bytost, která není ani člověkem, ani božstvem, mytologickou postavou, nadpřirozenou bytostí apod.“

Co říká zákon ČR:

"V praxi je nutné rozlišovat pojem zvíře podle zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, pojem volně žijící živočich podle zákona č. 100/2004 Sb., o ochraně druhů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin regulováním obchodu s nimi a dalších opatřeních k ochraně těchto druhů a o změně některých zákonů (zákon o obchodování s ohroženými druhy) a také pojem zvěř podle zákona č. 449/2001 Sb., o myslivosti, ve znění pozdějších předpisů.

Pojem zvíře vymezuje pouze zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů.

Zvířetem se rozumí každý živý obratlovec, kromě člověka, včetně volně žijícího zvířecího jedince a jeho samostatného života schopné formy, nikoliv však plod nebo embryo.

Každý z těchto pojmů (zvíře, živočich, zvěř) má odlišný obsah, ale často dochází k jejich směšování. Volně žijícím živočichem je jedinec živočišného druhu, jestliže se populace tohoto druhu v přírodě udržují anebo udržovaly samovolně, včetně druhu v přírodě nezvěstného nebo v přírodě vyhynulého, a to i v případě chovu jedince v lidské péči nebo jiného ovlivňování jeho vývoje člověkem. Velmi blízkou definici pojmu živočich obsahuje také zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů. Zvěří dle zákona o myslivosti je obnovitelné přírodní bohatství představované populacemi druhů volně žijících živočichů uvedených v § 2 v písmenech c) a d). Pojem zvíře zahrnuje pouze některé živočichy. Naopak pojem zvěř je užší než pojem zvíře."

„Obecně se tedy dá shrnout, že pojem zvíře zahrnuje obratlovce (s výjimkou člověka), pojem živočich zahrnuje obratlovce (s výjimkou člověka) i bezobratlé, pojem zvěř zahrnuje pouze některé obratlovce.“

https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Zv%C3%AD%C5%99e

http://eagri.cz/pu­blic/web/mze/ze­medelstvi/cas­to-kladene-otazky/existuje-obecne-vymezeni-pojmu-zvire-a.html

Další odpovědi
annas

Na toto téma je v archivu několik otázek
Např. Je motýl zvíře?
Je šnek zvíře nebo hmyz?
Je ryba zvíře?

Najdete kromě odpovědí i az na to, kdo jsou živočichové,

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%BDivo%C4%8Dicho­v%C3%A9

Nějak to neřeším. Používám konkrétní pojmenování – motýl, vosa, včela, hlemýžď. atd., jinak obecně jde o živé tvory,. tudíž o živočichy.

Kepler

Co není rostlina nebo houba, je živočich. Mezi ně patří i hmyz. U mikroorganismů je to složitělší https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Biologick%C3%A1_kla­sifikace

Rokio

Určitě sem budou patřit savci a ptáci.