Rokio

Které slavné osobnosti v Česku mají šlechtický titul kromě knížete Karla Schwarzenberga?

Nejlepší odpověď
annas

Je třeba si uvědomit, šlechtické tituly jsou u nás zakázané. Ale hodnosti ne. Dovíte se víc v odkazu.

"Šlechtě u nás byly v roce 1918 zakázány tituly, ale ne hodnosti. Hodnost a titul nejsou stejné věci, byť si tato slova lidé pletou. Dokonce i ve Wikipedii je (špatně) pod heslem titul napsáno že: “Titul pochází ze slova titulus, tedy česky hodnost.”

Všichni víme, že pan Schwarzenberg je kníže, pan Lobkowicz také, pan Sternberg je hrabě stejně jako pan Czernin a další a další. Když je budeme psát i s jejich hodnostmi a zároveň je tak nazývat, tak nebudeme pokrytci. Což je podstatné a nové – navíc v souladu se zákonem!.

Zákon se dá tedy vysvětlit takto: Pan Karel Schwarzenberg se veřejně může nazývat Karel kníže Schwanzerberg. Nikoliv však s přídomkem (z) tedy Karel kníže ze Schwarzenbergu. Zároveň se mu nesmí říkat Vaše Jasnosti."

viz odkaz

https://www.his­torickaslechta­.cz/autor-pise/pouzivejte-slechticke-hodnosti/

Další odpovědi
marci1

Kdo je kdo v české šlechtě: Podívejte se na unikátní seznam příslušníků 20 šlechtických rodin! 🙂

  1. Marie Bořek-Dohalská, 2. Anna Hrubá, 3. Karla Hrubá z Gelenj s bratrem Bedřichem, 4. Dominic Bubna-Litic, 5. Evžen Dobrzenský, 6. Filip Sternberg z Českého Šternberku, 7. František Kinský z Kostelce nad Orlicí, 8. Richard Podstatzký, 9. Jaroslav Lobkowicz s manželkou Elisabeth
  2. Terezie von Brandt s manželem Georgem von Brandt, 11. František Schlik, bratr Terezie von Brandt, 12. Tomáš Czernin s manželkou Uršulou, 13. Zdislava Dobrzenská-Crombie, 14. Louis z Harnier, zeť Františka Schwarzenberga, 15. Petr Dujka z rodu Bubna-Litic, 16. Michal Dujka z rodu Bubna-Litic, 17. Kateřina a Barbora, Daczické z Heslowa, 18. JUDr. Markéta Schönbornová, 19. Filipa Šebová z rodu Bubna-Litic, 20. Štěpánka Czerninová, 21. Polyxena Czerninová z Lobkowicz, 22. vnuci Diany Sternbergové, 23. Kristina Colloredo-Mansfeld se synem Leonardem, 24. Jan Dobrzenský
  3. Karel Schwarzenberg, 26. Bernardetta Kinská rozená Merveldt, 27. Kristina Aschermannová z rodu Korff-Kerssenbrock s manželem Jindřichem, 28. Regula Brigitta, vdova po Bedřichovi Schwarzenbergovi, se synem Ferdinandem, 29. kardinál Dominik Duka
  4. Karel Paar, 31. Izabella Eleonora Harnier, dcera Františka Schwarzenberga, 32. Hugo Mensdorff-Pouilly, 33. Jan Kolowrat, 34. Diviš Czernin, 35. Děpold Czernin, 36. Teobald Czernin s rodinou, 37. Antonín Bořek-Dohalský, 38. Marie Eleonora, sestra Karla Schwarzenberga

https://www.bles­k.cz/clanek/zpra­vy-udalosti/273044/kdo-je-kdo-v-ceske-slechte-podivejte-se-na-unikatni-seznam-prislusniku-20-slechtickych-rodin.html

Kepler

Nejsou všichni slavní, ale je jich jak mladých myší ve středně velké dědině. Mezi nejznámější současné šlechtické rody v Česku patří:

Schwarzenbergové
Kinští
Sternbergové
Kolowrat-Krakowští
Colloredo-Mansfeldové
Czerninové
Lobkowiczové
Nostitzové
Tyto rody pocházejí ze staré české šlechty předbělohorské anebo ze šlechty cizí, zejména rakouské, německé a italské, přišlé k nám v době pobělohorské.

V neposlední řadě je mnoho prakticky neznámých rodů většinou s dědičným titulem rytíře nebo barona. Tyto šlechtické rody většinou pochází z české středověké šlechty, ale v průběhu let přišly o majetek.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C4%8Cesk%C3%A1_%C5%­A1lechta#%C5%A0lechtic­tv%C3%AD_v_sou­%C4%8Dasnosti
Doplněno: že u nás byly šlechtické tituly zrušeny ještě neznamená, že nejsou šlechtici. V mnoha zemích své tituly používat mohou.

Drap

Žádné. Šlechtické tituly u nás byly zrušeny A kníže Karel ho používá v rozporu se zákonem

K.Kolář

Šlechtické tituly nejsou u nás zakázány. Jen byly v roce 1918 zrušeny. Ti, kteří získali titul později, mají tituly platné. Takže například: belgická královská rodina legalizovala knížecí titul rodu Lobkowitzů po jejich emigraci z komunistického Československa, a to včetně titulu Jeho jasnost. Nobilitační listinu (povýšení do šlechtického stavu) obdržel od britské královny Alžběty II také předseda Prague Heritage Fund František Lampl (po odstěhování do USA používal jméno Frank), do šlechtického stavu na Filipínách byli povýšeni čeští lékaři Tomáš Zima (rektor UK) a Leoš Středa.

Zdroj: https://www.a­ristokracie.cz/