MonkeyKing

Jak je to dnes s šlechtici?

Kolik jich vůbec je? Znám jenom Schwarzenberga a ten není ani pořádně Čech – získám dnes ještě v Čr nebo někde jinde(krom VB) šlechtický titul?
Jak je to v Anglii? Prý se k titulu dává i nějaká suma peněz + pozemek – co je na tom pravdy? Jaké to má pro ně výhody mít titul? Když je tento titul dědičný, jak jsou na tom potomci dávných šlechticů?

Nejlepší odpověď
annas

Stránka Aristokracie.cz

„Aristokratické tituly udělené v českých zemích nejsou platné, byly u nás zrušeny zákonem 61/1918 Sb.
Aristokratické tituly udělené v zahraniční platí u nás, pokud mají oporu v zákonodárství příslušné země. Tyto šlechtické tituly mají mnohem blíže k funkci střátních vyznamenání, než že by označovaly příslušnost ke šlechtě. Jejich nositelé jsou významné a zasloužilé osobnosti.“

Aristokracie ve Velké Británii

Kromě tradiční šlechty, uděluje královna šlechtické tituly nejzasloužilejším osobnostem, např. Sir Arthur Conan Doyle, Sir Elton John, Sir Paul Mc Cartney. Šlechtický titul obdržel i rumunský diktátor Ceaucesku, kterému byl později odebrán. Obecně platí, že aristokratický titul „Sir“, pokud byl udělen britskou královskou rodinou, smějí používat jen občané Velké Británie a Společenství národů Commontwealth. Britské šlechtické tituly jsou Duke, Marquess, Earl, Viscount, Baron, Baronet a Knight.

Více zde: http://www.aris­tokracie.cz/for­tes-fortuna-adiuvat/

ŠLechtici, kteří žijí u nás – více na stránce Aristokracie. cz.
http://www.aris­tokracie.cz/no­bilitas-in-historia-moderna/cesko/ –

1.Ing. Tomáš Czernin * 4. března 1962, Plzeň
2. Ladislav Lobkowicz * 24. října 1925, Křimice +28.ledna 1985 Uccle
3. Karel Schwanzerberg * 10. prosince 1937, Praha
4. Zdeněk Sternberg * 15.srpna 1923, Praha
5. Doc. MUDr.Leoš Středa, Ph.D. * 5.července 1963, Praha
6. Dr. Arnošt Waldstein * 30. března 1925, Doksy

7. Prof. MUDr.Tomáš Zima, DrSc. * 2.července 1966, Praha

Dědičné tituly ve VB
http://en.wiki­pedia.org/wiki/He­reditary_peer

Další odpovědi
Hornisse

V Československu byl se vznikem první republiky trvale šlechtický stav zrušen. Toto se dodnes nezměnilo ani v nástupnických státech (Česku).
To znamená, že pan Schwarzenberg sice o sobě může tvrdit, že je šlechticem a může používat šlechtický titul, ale nemá to žádnou váhu, za knížete se u nás klidně můžeš prohlásit i ty a nikdo s tím nic nezmůže. Šlechtický titul ale není státem uznávaný, a tak ho nemůžeš používat v žádných oficiálních dokumentech.

Oficiálně žádní čeští šlechtici neexistují.

V jiných státech toto odpovídá místní legislativě. Toto už nechám na dalších odpovídajících. Obecně ale už v západních státech bývá titul jen formální záležitostí.

štamgast

Co vím tak na hradě Český Šternberk žije majitel který pochází z nnějakého rodu a je mu přes 90 a na zámku v Doudlebech nebo Rychnově nad Kněžnou (teď nevím) bydlí nějaká hraběnka.

Agneta

Titul se dá sehnat různými způsoby. Tak například adopcí, a takových v Holywoodu běhá …třeba manžel od Zsa Zsa Gaborové je princ z…, a nebo u různých grázlů z erotického byznysu(pasáků) je pořizování si titulů oblíbené. V některých zemích je obchod s tituly tiskárnou na peníze :DDD

da ny

Současná aristokracie v ČR:
http://www.aris­tokracie.cz/no­bilitas-in-historia-moderna/cesko/

Mnoho nestátních zámků někomu patří, případně zde i žijí.
Na Blatné nedávno zemřel pan baron…
http://www.zamek-blatna.cz/zamek-blatna-hildprand.php
Tady např. Ing. Lažanský není potomkem (dědicem)
http://www.chy­se.com/
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Chy%C5%A1­e_%28z%C3%A1mek%29

kablik

polovina Žďáru nad Sázavou i okolí prý patří hraběcímu rodu Kinských, nevím co je na tom pravdy…