Dazma

Které náboženství je úplně nejstarší?

Které? :) Nechci vědět náboženství, které je jen jedno z nejstarších, ale které z je ÚPLNĚ nejstraší?

Nejlepší odpověď
fcoop

Nikdo ti neřekne:„Tak,TOHLE náboženství je nejstarší“.Jed­noduše proto,že to vlastně nejde,nemá totiž jméno.

Ten článek je sice delší,ale je velmi zajímavý.Dá se z něj odvodit odpověď na otázku.

http://obchod­.portal.cz/ukaz­ka/clovek-a-nabozenstvi/3742/

Další odpovědi
led

Najstaršie náboženstvo nemožno presne určiť, tak isto ako nemožno určiť najstaršieho človeka. Môžme hovoriť o nájdenom najstaršom človeku, ale pred ním boli ešte mnohí.
Náboženstvo bolo ešte pred objavom písma (obrázkového, hierogryfy,…). Božstvom bolo Veľké neznámo, prírodné javy, ktoré si človek nevedel vysvetliť. Vznik náboženstva môžme spojiť so vznikom vedomého myslenia.

baghira

Z monoteistických patrně judaismus.
Z polyteistických šamanismus, a pokud ho za náboženství nepovažujeme (já tedy ne), tak asi něco indického, čínského nebo egyptského.

Drap

Z těch co známe tak asi šamanismus, pokud ho za náboženství považujeme. Z novodobějších náboženství snad židovství. Spousta starých náboženství již zanikla a neznáme ani jejich názvy ani jejich rituály,