Ivetka303

která krevní skupina může dávat krem všem, ale naopak může dostat jen pouze tu stejnou skupinu

Je to 0+ nebo 0– ? Děkuji

Nejlepší odpověď
manon

Mám za to, že krevní skupina 0 je univerzální dárce a AB univerzální příjemce.
Ale našla jsem tady zajímavé povídání, tak by to časem mohlo být jedno – nevím, zda už je to někde v medicínské praxi odzkoušeno:
http://www.osel­.cz/index.php?cla­nek=2565
Doplňuji:
Další důležitý krevně skupinový systém, objevený též Landsteinerem v roce 1941 je systém Rh. Tento sytém, jako většina ostatních, nemá přirozené protilátky, ale při styku 2 v tomto systému odlišných krví se protilátky vytváří. Z tohoto relativně komplikovaného systému je nejdůležitější znak D, kdy jeho přítomnost se hodnotí jako Rh+ a nepřítomnost jako Rh-. Cca 90% osob je Rh+ a 10% Rh-. Prakticky se respektuje tak, že příjemci Rh+ mohou dostat krev Rh+ i Rh-, ale příjemci Rh- pokud možno pouze Rh-, protože při podání krve Rh+ si proti ní vytvoří protilátky a další transfuze Rh+ by mohla být nebezpečná. Největší význam má ale tento systém v porodnictví, kde protilátky anti-D (tj. proti Rh+), které si matka Rh- vytvoří pokud donosí dítě po otci Rh+ , mohou ohrozit následující plody (hemolytická nemoc novorozenců).
http://www.tran­sfuze-uvn.cz/krevni_sku­piny.html

Další odpovědi
anonym

0+ může dávat všem 0– nemůže
Doplňuji:
já si myslím, že je to práve 0+ 🙂

david22

Titus: já mám za to, že 0– je univerzální dárce
Doplňuji:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Krev­n%C3%AD_skupi­na

Kamionacka09

Ano je to 0+ a tu mam zdrovna ja.