mosoj

Která armáda a kdy dělala první pokusy s baskanónem ?

Doplňuji:
Ultrazvukové dělo není baskanón? Baskanón je zbraň která využívá k ničení živé síly velmi nízký zvukový kmitočet. Myslím, že nějaký operní zpěvák byl schopný vydat zvuk o tak nízkém kmitočtu, že praskaly sklenice na stole. Pokusy dělala francouzská armáda již za 1. světové války, bohužel nedařilo se jí zvuk usměrnit tak aby působil směrově pouze na nepřátelské jednotky a tak od pokusů upustila. Technika ale pokročila.

Nejlepší odpověď
led

Povedala by som že prvá takáto informácia je o armáde Izraelitov pod velením Jozuu. (Biblia). Neboli to klasické delá so strelným prachom, ešte nebol vynájdený, ale opisuje sa tu spôsob zrútenia opevnení pomocou zvuku.
Pozrime do ďalekej histórie:
" Podľa knihy Jozue mesto padlo bez boja. Izraeliti mesto počas šiestich dní raz za deň obišli, na siedmy deň sedemkrát a za sprievodu trúb a kriku ľudí sa hradby Jericha zrútili.„
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Kni­ha_Jozue
"Izraeliti vykonali presne tak, ako Pán chcel. Bojovníci trúbili kráčajúc pred archou, ktorú niesli kňazi a za nimi išiel ľud. Všetci obchádzali mesto. Toto sa opakovalo sedemkrát. Pri poslednej obchôdzke všetci na Jozueho pokyn začali kričať a múry Jericha padli. (Porov. Joz 6,8–16,20)
Tu vzniká otázka: Je vôbec možné, aby sa múry mesta Jericha zrútili za veľkého kriku a hlasu trúb? Je na tom niečo pravdy?“
http://katolik­.kvalitne.cz/vi­era/ps/arch/002­.html
to, že basová frekvencia zvuku dokáže rozrušiť murivo, bolo známe už v staroveku.
Doplňuji:
Z vlastnej skúsenosti z hrania sa na basovú nôtu
Pri hudbe J.S.Bacha a vytiahnutých basoch sa roztriasla podlaha, zrútili voľne oprené skladacie stoličky a čo bolo najhoršie aj srdce prispoôsobilo svoj rytmus týmto basom. Jedine okamžité vypnutie hudby zabránilo katastrófe.

Další odpovědi
annas

Našla jsem že v šedesátých letech se dělaly vojenské pokusy s tzv. baskanóny, které rozkmitaly i vnitřnosti. Na korbě monstrum vyzařující 8Hz. Nakonec to všichni vzdali. Nešlo to nijak nasměrovat. Jedna z teorií tvrdí, že to Rusové použili proti Číňanům na Usuri

Stránku jsem zavřela, odkaz nemůžu najít

Emefej

Co je baskanón netuším. Myslíš to, co použil Jozua při obléhání Jericha? Pokud má jít o nějakou moderní zvukovou zbraň, tak první pokusy s ultrazvukovým dělem údajně prováděli za války Němci pod označením V-10. Známé jsou i pokusy laboratoře doktora Zippermeyera, kde údajně sestrojili tzv. Schallkanone (doslova „zvukové dělo“), údajně ho použili k sestřelení bombardéru a fungovalo to.
Zvukovou zbraň vyvíjí i namořnictvo USA – projekt Medusa nebo sonické dělo LRAD.
Doplňuji:
Zdroje např. http://www.mi­litary.cz nebo http://www.ar­madninoviny.cz

arygnoc

baskanón?
no gúgl vyhodil iba 2 (slovom dva) odkazy na vymyslené slovo, ;)

čo sa týka tých frekvencií:

dôležitý je súzvuk, synchronizácia.

to znamená, že každý materiál kmitá nejakou frekvenciou, ktorá sa dá zosilniť iným zvukom TEJ ISTEJ frekvencie, a to natoľko, až sa dotyčný materiál rozkmitá do takého stavu, že podlieha deštrukcii, zrúteniu sa.

každý materiál (resp. konštrukcia z rôznych materiálov) má túto frekvenciu inú – všeobecne platí, čím je predmet väčší (nie rozmerovo, ale hmotou), je frekvencia kmitania konštrukcie menšia.

preto treba na rozbitie napr. skleneného pohára vyšší tón, ako napr. na zrútenie mosta (napr. vojaci na ňom nepochodujú, ale pohybujú sa neusporiadaným krokom [na povel zrušiť krok]).

skutočne, dlhšie pôsobiaci nízky zbuk (i ultrazvuk!) môže spôsobiť i spadnutie budovy – známe sú prípady, kedy napr „bzučanie“ vedenia vysokého napätia spôsobilo deštrukciu budov v blízkosti vedenia.

led

ano, moja laická teória o zrútení múrov Jericha
pravidelný krok veľkého množstva ľudí – jedna frekvencia
tiahly hlboký zvuk trúb – druhá frekvencia
jednotný výkrik davu – tretia frekvencia (rozsah pomerne úzky)
frekvencia kmitania konštrukcie opevnenia a synchronizácia týchto troch externých frekvencií sa zosúladila, čo, ako píšete, „spôsobilo deštrukciu budov v blízkosti“ pochodujúcej armády

led

mosoj „Myslím, že nějaký operní zpěvák byl schopný vydat zvuk o tak nízkém kmitočtu, že praskaly sklenice na stole“

Vysoké C je tón, pri ktorom praskajú sklenice, nie basy :)

Ale teraz vážnejšie, tu sa pozrite na „Rezonance mechanického oscilátoru“
http://fyzika­.jreichl.com/ma­in.article/vi­ew/164-rezonance-mechanickeho-oscilatoru

mosoj

Díky za diskusi. Sem někam jsem mířil.

led

annas
poslednú zavretú stránku nájdete v histórii otvorených stránok (tam je väčšinou na prvom mieste), pokiaľ históriu nezmažete

annas

led já vím, jindy vyhledám, ale historii jsem mazala, neuvědomila si, že jsem si zdroj nenapsala. Našla jsem informaci,, pak hledala dál, znova se vrátila atd. 🙂 Bylo to z nějaké diskuse, info z pořadu Zápisník.

Emefej

Využití infrazvuku je z fyzikálního hlediska hodně problematické. Pro annas – ten článek o Ussuri je tady http://www.mi­litary.cz/acces­sories/Siberia-1969.htm

huxa

Z mých skromných zkušeností a nabytých vědomostí vyplývá, že použití nízkých kmitočtů je hloupost, neboť ty mají daleko větší tendenci se rozptylovat do všech stran, zatímco velmi vysoké nikoliv.

led

„Z mých skromných zkušeností a nabytých vědomostí vyplývá“:
súhlasím so šírením, bas ide viac do šírky , výšky zas do smeru – ale prečo? Zvuk sa šíri všetkými smermi, ale keďže vysoké tóny nedokážu prejsť cez prekážky a odrazia sa, tak ich možno „poslať“ požadovaným smerom…
Hlboké tóny, ale majú schopnosť prekonávať aj pevné prekážky, dokonca čím hustejšií materiál sa použje, tým ľahšie bas prejde, preto na akustické obloženie sa používa materiál s malou hustotou a veľkým členením plochy – pohltí basy a rozptýli výšky. Preto basy sa smerujú tým, že v nežiaducom smere sa akustickým obložením pohlcujú…