Kryšpín

Kritika, pokyny zákazy do Československa před rokem 1989 z Moskvy papalášům byla zasílána v ruštině či češtině?

Jsou zde pamětníci na př. v červenci 1968 varovný dopis od Brežněva ohledně budování socialismu s lidskou tvaří soudruhu Dubčekovi a tím odvolání z vedení Smrkovského, Černíka, Kriegela a dalších, rovněž pozdější pokyny při přechodu na normalizovaný socialismus Husákovcům a přídržtaškám.

Nejlepší odpověď
annas

Bylo to trochu jinak. Šlo o osobní jednání, Brežněv žádné dopisy nepsal, j jen jednou telefonoval Dubčekovi. Ruština byla oficiálním jazykem pro země socialistického společenství.

Podrobnosti najdete v odkazech – to nejdůležitější

30. 7.
"Moskevský deník Pravda otiskl dopis 99 zaměstnanců pražské Pragovky, napsaný 18. července, jenž vyjadřoval obavy o osud socialismu v Československu a vyzýval k mocenskému zásahu ze strany Sovětského svazu.

Od 29. 7. do 1. 8. 1968 jednala předsednictva ÚV KSČ a ÚV KSSS. Československo odmítlo jet na sovětské území, obě strany zvolily kompromis: město u hranic se SSSR, Čierna nad Tisou, kde bylo obří železniční překladiště.
Podle Sovětů u nás bujela kontrarevoluce. Obě strany nedospěly k jasnému závěru. Dohodly se, že se s dalšími členy Varšavské smlouvy setkají 3. 8. v Bratislavě a že ÚV KSČ zpřísní dohled nad médii.
„Z Čierné jsme odjeli s umírněným optimismem, že se to povedlo uhrát. Kriegel se Smrkovským předvídali, že hrozí intervence. Dnes víme, že to Sověti měli připravené,“ říká historik Jan Křen, bývalý poradce člena ÚV Josefa Smrkovského

3. 8.
V Bratislavě se uskutečnila schůzka představitelů tzv. socialistické pětky (Sovětského svazu, Německé demokratické republiky, Polské lidové republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky) s vedoucími představiteli Komunistické strany Československa. Přijaté prohlášení naznačovalo, že „bratrské strany nikomu nedovolí vrazit klín mezi socialistické státy“ a že problémy vyřeší „vzájemnou pomocí a podporou“.

17. 8.
Na žádost prvního tajemníka ústředního výboru Maďarské socialistické dělnické strany Jánose Kádára se v Komárně konala jeho schůzka s Alexandrem Dubčekem, na níž maďarský představitel, který na rozdíl od Waltera Ulbrichta a Władysłava Gomułky nepatřil k „jestřábům“, tlumočil značnou nespokojenost Kremlu s vývojem událostí v Československu a poukazoval na možné vážné následky z toho plynoucí, a to včetně vojenské intervence."

Zdroj: https://www.id­nes.cz/zpravy/ar­chiv/breznev-pri-setkani-s-cechoslovaky-v-cierne-zuril.A080818_183­702_kavarna_dp

Další podrobnosti v odkazu

https://www.re­flex.cz/clanek/his­torie/88912/srpen-1968-uplny-chronologicky-prehled-invaze-do-ceskoslovenska.html

“Najdete překlad rusky psaného tzv. „zvacího dopisu“ adresovaného tehdejšímu generálnímu tajemníkovi Ústředního výboru KSSS Leonidu Brežněvovi. Dopis se stal pro sovětské vedení záminkou pro invazi do Československa 21. srpna 1968.
lois Indra, Drahomír Kolder, Oldřich Švestka, Antonín Kapek, Vasil Biľak "

Dopis byl podle svědků Brežněvovi předán v bratislavském hotelu Sorea 3. srpna 1968,[2] tedy krátce poté, co neúspěchem pro sovětskou stranu skončily rozhovory mezi sovětským a československým vedením v Čiernej nad Tisou!"

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Zvac%C3%AD_do­pis

https://www.sto­plusjednicka.cz/zva­ci-dopis-v-cestine-text-ktery-odstartoval-krvave-udalosti-v-srpnu-1968

Další odpovědi
led

Oficiálny dorozumievajúci jazyk medzi štátmi socialistického tábora bola ruština.

Kryšpín

Takže skopčáci od roku 1939 komunikovali v němčině, sověti od roku 1948 v ruštině a Brusel od roku 2004 v angličtině, tak to chápu že jsme poddaní v každém režimu.