Kepler

Koupili jste si poslední dobou téměř nepoužitelné brambory?

Já tedy občas kupuju brambory v malém množství a k rychlé spotřebě, ale jeden by čekal, že za tu nekřesťanskou cenu bude aspoň kvalita. Nyní v Penny: v době prodeje vypadaly přijatelné, za tři dny hrozně, část hlízy černá a tvrdá. Nedaly se loupat, musely se okrájet. Zůstala jen tak půlka. Asi fakt příští rok začnu pěstovat vlastní brambory na lodžii v pytlích. Uvažujete o tomtéž?

Nejlepší odpověď
dudu

Za to děkujme marketům, které kilo brambor vykupují od našich zemědělců za 6 až 8 korun a v klídku prodávají za cenu třikrát vyšší. Kdysi se podobní raubíři nazývali keťasy a jejich chování bylo trestné.
Mimochodem – koncem dubna jsme na větší záhon vysázeli 3 kila rané odrůdy brambor a nedávno sklidili téměř padesát kilo velice chutných hlíz. Půda na chalupě je sice jen podzolová, ale vše napravilo použití cca čtyř kg granulí sušené chlévské mrvy a zavlažování.

Další odpovědi
Ametyst

Mám stejnou zkušenost. Navíc, s čím se nesmířím je to, že dříve jídlo chudých je dnes dražší než rýže z opačného konce světa.
Příští rok rozhodně pořídím sadbu.

Drap

Nemám takovou zkušenost. Ani pěstovat nebudu, znám několik lidí od kterých mohu získat kdykoli kvalitní brambory za nízkou cenu. Pro vlastní spotřebu je to plně dostačující.

aliendrone

Ale Keplere, tohle přeci VŠICHNI chtějí! Tedy až na pár tvrdohlavých, kteří oligopolní dem(ent)okracii pomlouvají, kudy chodí a nemůžou jí přijít na jméno. ;) :)

Naštěstí mám zdroje (nejen) brambor v rodině, takže mě to netrápí. Ale mít čas, tak bych si před barákem pronajal kus parkoviště, jen nevím, jak dobře by šel asfalt okopávat. Ale úspěch bych jistě měl, VELIKÝ, to ano, protože znáš to – čím blbější sedlák, tím větší brambory! ;) :D :D

Klaproth

Ne, v poslední době (asi 40 let) brambory v obchodě nekupuji. Pěstuji vlastní.

Kepler

Dudu, Ametyst:
kdo má aspoň kousek políčka, je na tom dnes dobře. Celkem chápu, že produkce brambor se u nás snižuje, je to plodina vyžadující dosti vláhy.
A to ještě část produkce užere výroba vodky.

Ametyst

Kus zahrady, ale dobré je i to. Vloni jsme zasadili brambory, ale valnou úrodu jsme nesklidili, proto jsme letos změnili repertoár. Na vodku to nebylo, protože švestek bylo hoooodně.:-))

dudu

Máš jednoznačně pravdu. Ovšem třeba letos je oproti loňsku úroda brambor mnohem vyšší – dokonce mírně nadprůměrná, ale trhovci nadále drží jarní ceny, a nejen u brambor, nýbrž u téměř veškeré produkce ovoce a zeleniny. Navíc mám pocit, že ti výlupci snad uplácejí sdělovací prostředky aby atmosféra zmaru a neúrody byla uměle zveličována. Navíc k nepřátelům jako jaro, léto, podzim, zima, sucho a mokro se letos přidaly ještě hraboši!

Kepler

Nevěřím tomu, že by letos byla úroda u nás nadprůměrná, ale to je jedno. No a hraboši byli u nás vždycky, že jo? 🙂

dudu

Zmínil jsem, že mírně nadprůměrná a mínil jsem tím nejen brambory, ale např. i cibuli aj.

dudu

Příspěvek smazán administrátorem.