HerbiG

Kostky jsou vrženy …

Co znamená: Kostky jsou vrženy?

Nejlepší odpověď
quentos

cosi jako „už je rozhodnuto“, „už to nelze vrátit“. Toto staré úsloví pochází až z dob antického Říma za vlády Caesara; prý to pronesl, když jeho armáda překročila při svém tažení řeku Rubikon.

srv. zdroj (v angl.)

Jo a mimochodem, Panenko, neustále neuvádíš zdroje. Porušuješ tím autorská práva a mohli by tě jednoho krásného dne žalovat.

Zdroj: en.wikipedia.or­g/wiki/Alea_i­acta_est

Další odpovědi
BEAES

Něco, co už je dané, neměné.

panenka

Kostky jsou vrženy je ustálené slovní spojení, citát, který vešel do českého slovníku jako rčení, přirovnání. Znamená jasné a stručné označení stavu či situace, kdy je už rozhodnuto, kdy nelze couvnout, vzít rozhodnutí zpět.

Původ rčení :

V polovině prvního století př. n. l. si Římský stát podmanil svými legiemi mnoho území, mj. i Galii – a právě zde v době pobytu se mocný muž říše, člen diktujícího triumvirátu Julius Caesar dozvěděl, že římský senát dal plné moci jeho politickému sokovi Pompeiovi. Protože se toužil stát sám nejmocnějším diktátorem, a přestože věděl, že podle římského zákona nesmí ozbrojený generál s vojskem překročit hraniční řeku Rubikon, aniž se vystaví nebezpečí, že bude prohlášen za nepřítele republiky, vydal rozkaz svým legiím řeku překročit a táhnout na Řím. Bez boje se pak zmocnil Říma a vynutil si v senátu své jmenování diktátorem.

A právě v situaci, když jeho legie překročila Rubikon, řekl vojevůdce, vědom si vážnosti svého rozhodnutí, ono slavné: „ALEA IACTA SUNT “ neboli „ Kostky jsou vrženy!“

zde posílám odkaz

http://www.on­tola.com/cs/kos­tky-jsou-vrzeny

anonym

Alea iacta est.Je rozhodnuto.