quentos

Kontrast povahy pracovních a odpočinkových činností

Před nedávnem jsem se dozvěděl, že pracuje-li člověk duševně, resp. „hlavou“, měl by odpočívat pomocí manuální činnosti a naopak, jinak si prakticky neodpočine. To jsem to tedy dělal celou dobu blbě – ale ať přemýšlím, jak přemýšlím, manuální činnost, která by mi dělala radost, mě (s jednou drobnou výjimkou, na niž ale musí být speciální nálada a atmosféra) nenapadá :{)> máte to taky tak jako já, že pracujete hlavou a odpočíváte taky hlavou (nebo naopak obojí rukama), nebo se vám daří tento kontrast dodržet? Cítíte se skutečně lépe odpočatí, když jako duševně pracující jdete dělat něco rukama nebo opačně – nebo to u vás neplatí?

Nejlepší odpověď
anonym

Opak „povahy“ zábavy vůči práci u mne funguje – dělám hlavou, odpočívám ´rukama´.
A řekl bych, že zábava mne baví víc, než práce.
😉

Další odpovědi
pusinka50

Já jsem člověk, který pořád o něčem přemýšlí. Mám 3 devítky v numerologické mřížce, takže je to u mě přímo katastrofa s tím přemýšlením. Při usínání, po vzbuzení, celý den se mi honí myšlenky hlavou. Pakliže nedělám něco rukama. Ať třeba vařím, uklízím, sekám trávu, pleji plevel na zahrádce, dělám seno, natírám plot, nakupuji…prostě manuální činnost mi zaměstná vtíravé myšlenky a mozek si pro tu dobu „odlehčí“ od přemýšlení. To, co jsi napsal, vím, mnohokrát jsem o tom četla, a u mě to tedy opravdu platí na 100%. Takže taková blbost to zase nebude.
Doplňuji:
Proč myslíš, že ženy pletou a háčkují či si něco šijí, malují obrazy, nakupují blbůstky do vybavení bytu. Odpočívají při tom duševně, protože se musí soustředit na ruční činnost. Jde o to jen, najít si vlastní způsob fyzické relaxace v tom, co by tě bavilo.

Děda Louda

Ad pusinka50: Pletí plevele je bezesporu manuální činností. Ovšem ta hlava, která takovou věc vymyslela…

novaky

asi to tak bude. Jsem línej jako prase a raději programuju než bych udělal zbytečnej pohyb. Pak nedopatřením a v dost vysokym věku jsem se naučil jezdit na inlajnech. A když potřebuju opravdu vypnout, tak si nedokážu odpočinout ani spaním, proto se dokopu a vyjedu. Ten pocit po dvouhodinový upocený jízdě je prostě …relax

marci1

Pracuji duševně a také tak spíše odpočívám.

arygnoc

to je blbosť.

človek pracujúci manuálne, potrebuje odpočinok od manuálnej práce (má preto hrať šachy?).

človek pracujúci duševne proste potrebuje vypnúť – čo mnohoráz nejde (a to je rozdiel medzi duševnou a fyzickou prácou, nedá sa prísť o 8:00 do práce a povedať si „mysli“).

funguje predstava, že manuálna práca (odpočinok pre duševne pracujúceho) je relax, ale je to blbosť (skúsenosť zo života).

pre ma ako duševne pracujúceho v podstate pracovná doba neplatí (riešim pracovný problém i v spánku).

jedinou odpočinkovou formou je flám – proste pri/opiť sa.