annas

Komu se říká „věčný žid“? Jaký má toto spojení původ?

Jak chápete význam?

Nejlepší odpověď
anonym

Ahasver symbolizuje postavu „věčného Žida“, který kvůli svému provinění musí až do dne Posledního soudu bloudit po zemi. Podle legendy Ahasver udeřil Ježíše Krista při výslechu u Kaifáše. Podle jiné verze se mu vysmíval, když nesl kříž, slovy: „Tak ty tvrdíš, že se vrátíš“. A Ježíš odpověděl „Ano, a ty tu na mě počkáš“. A od té doby musí Ahasver bloudit po zemi a čekat.

Další odpovědi
vagra

Stručně řečeno,je takový Ahasver, prapředek všech tuláků. Mluví se o něm někdy taky jako o „věčném židovi“.
Podle pověsti to byl švec z Jeruzaléma, který prý odmítl pomoc Ježíši Kristovi při jeho cestě, když si Ježíš chtěl před jeho domem odpočinout od těžkého kříže, který nesl na ramenou. Ahasvera pak za to stihlo prokletí – musí pořád bloudit světem a nebude moct nikdy umřít, nenajde nikdy a nikde klid ani odpočinek…
Dneska se jako o Ahasverovi mluví o tom člověku, který nemá nikde stání a který má – jak se říká – boty z toulavého telete.
Prostě o každém, kdo se rád toulá přírodou a s kamarády si zpívá písničky…

Zdroj: zkráceno z-http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:HVMkHqO0QgIJ:www.rozhlas.cz/spek­trum/dobrodruz­stvi/_zprava/151721+Kd­o+je+Ahasver%3F&cd=8&­hl=cs&ct=clnk&gl=cz&sou­rce=www.google­.cz

Miroslavst

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/V%C4%9B%C­4%8Dn%C3%BD_%C5%BDid

Ahasver, symbol postavy tzv. věčného Žida, přeneseně pak věčný tulák, nespokojenec, člověk bez společenského uplatnění

http://upload­.wikimedia.or­g/wikipedia/com­mons/1/13/Nazi_Wan­dering_Jew_pro­paganda_by_Da­vid_Shankbone­.jpg