Mimozemšťan

Co je to ten „věčný žid“?

Nejlepší odpověď
annas

Co je „věčný žid“ – je film

http://www.csfd­.cz/film/101170-vecny-zid/

Kdo je věčný žid, jste se mohl dovědět v odkazu.
Vložila jsem stejnou otázku.

Komu se říká „věčný žid“? Jaký má toto spojení původ?

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/komu-se-rika-vecny-zid-jaky-ma-toto-spojeni-puvod

--
"O tom, kdo to byl Ahasver a proč byl odsouzen k nekonečnému bloudění, vypráví staré legendy.

Podle jedné verze byl Ahasver vrátný v Pilátově domě. Když odtud Kristus odcházel, Ahasver ho udeřil a povídá: „Jdi už, Ježíši, hni sebou, na co čekáš?“ A on mu odpověděl: „Já jdu. Ale ty tady zůstaneš, dokud se nevrátím!“ Ale možná se to stalo při Kristově výslechu u Kaifáše.

Podle druhé verze byl Ahasver švec a nedovolil Ježíšovi, aby si cestou na Golgotu na chvíli sedl na jeho lavičku a odpočinul si. Anebo možná se Ahasver Kristovi cestou na Kalvárii dokonce vysmíval a popoháněl ho, aby šel rychleji.

Od té doby musí bloudit po zemi jako „věčný Žid“. Pokaždé, když se dožije stovky, dostane jakousi divnou nemoc, a když se uzdraví, je mu zas třicet. Tak musí pořád jenom čekat a čekat na Poslední soud."

více v odkazu
http://www.roz­hlas.cz/cesky/pu­voduslovi/_zpra­va/bloudi-jako-ahasver--1341450

Doplňuji:
V odkazu, který jsem vložila, je možné najít více informací, tedy i to, že přeneseně „k Ahasverovi je přirovnáván věčně nespokojený člověk, který nenachází nikde uplatnění“

Stejně jako pojem „ahasverismus v lékařské terminologii označuje „blud eternity“ – tedy věčnosti nebo nesmrtelnosti. Je to chorobné přesvědčení, že člověk je za své hříchy potrestán tím, že nemůže zemřít a čeká ho věčné utrpení. “

atd.

více v diskusi

Další odpovědi
arygnoc

Ahasver, nedoložená postava stredovekej legendy. Bránil v odpočinku Kristovi, ktorý niesol kríž, za čo bol potrestaný večným blúdením. Večne blúdiaci Žid.

;-Q

marci1

Jen doplním, že v přeneseném významu označuje nespokojeného, věčně se toulajícího člověka, zarostlého a nuzného vzhledu, který nenachází uspokojení a uplatnění. 🙂
Zdroj: Wiki