garibaldi

Komu se nelíbil vznik československa u nás,která se snažila nový stát rozbit ?

Nejlepší odpověď
led

formulácia otázky = kočkopes.
Československo ako výsledok snahy osvietencov, chcejúc svoj národ vyprostiť z područia Habsburskej nadvlády a ponemčenia (České zeme), či pomaďarčenia (Slovensko), vzniklo po 1.svetovej vojne na základe Wilsonovho plánu (prezident USA), rozbiť porazené Rakúsko-Uhorsko a vytvoriť na jeho území množstvo samostatných štátov, ktorý by splnil túžbu po slobode jednotlivých národov a súčasne by bránil Európu ako „sanitný kordón“ pred hrozbou revolúčnych myšlienok Sovietskeho Ruska.
Nemecku. aj keď bolo porazené vo vojne, slobodné Československo prirodzene prekážalo v jeho mocenských snahách. Veď vznikol silný sused a priemyselný konkurent, ktorý bol schopný Nemecku aj odporovať, nielen vojensky, ale aj priemyslom…

Další odpovědi
Bedy

Novému Československu moc nefandily německé strany působící v ČSR a ze začátku byly na straně císařství také katolicky orientovaní strany.

mosoj

Pěkná potvora.
Doplňuji:
Ale já to nebyl !