Retko

Kompromitovany, kompromitovat, kompromitujici – poradny vyznam + PRIKLADY…

Ok, tohle slovo vidim docela casto v tom co ted ctu, ale slovniky cizich slov mluvej vadne. Muze mi to nekdo popsat lepe, abych na to uz nezapomel.
(Priklady vzdy pomuzou).

Diky

Nejlepší odpověď
annas

kompromitovat – (u)škodit na (dobré) pověsti, na vážnosti, uvést někoho do podezření – např. že někdo spolupracoval za války s fašisty, v poslední době třeba s STB, i když to nebyla nemusela být pravda, ale dotyčného pošpinil, mnozí uvěřili..

kompromitovaný – je ten, o němž se tato zprává rozšiřila.

kompromitující – např. dopis, materiál, v němž jsou uvedeny zmiňované informace, nemusí být pravdivé.

Může se to týkat jakékoliv oblasti, souvisí často s manipulováním ostatními, se závistí, nenávistí atd.

Další odpovědi
anonym

např. ty jsi hodný chlapec, ale před deseti lety jsi seděl za krádeže aut, ale nikdo to o tobě neví, jednoho dne si sedneš s přítelkyní do restaurace, vedle bude sedět ořipitý chlap a najednou na tebe zařve „čau kámo, tak ty už seš venku? A kradeš auta dál, nebo sekáš dobrotu?“
Tou větou tě zkompromitoval před všemi, hlavně ped přítelkyní.
Dělají to i novináři, dávají pozor třeba, když nějaká celebrita jde pařit a když se opije, nafotí ji, nebo stačí, když bude chvíli mluvit s někým jiným, cizím a hned napíšou do novin, že ten a ten má novou milenku. což není pravda a tím ho zkompromitovali.
Doplňuji:
… ty moje překlepy, omlouvám se 🙂