Thorann1

Napíše se měkké, nebo tvrdé „i“ v přísudku ve větě: Žena s dítětem šli/y?

Dobrý den přátelé!
Určitě to bude stupidní otázka, ale co byste napsali za i/y, kdybyste měli doplnit: Žena s dítětem šl(i/y) ulicí. Samozřejmě já osobně bych raději napsal – Ulicí šla žena s dítětem. // Ulicí šlo dítě s ženou.
Je vůbec ten tvar s i/y možný?
(Jinak bych vybral Y)
Děkujem za odpovědi.

Původní neotázka
ombinace dítě + žena

Nejlepší odpověď
annas

Pravidla českého pravopisu uvádějí tuto možnost.

Žena je rodu ženského, dítě rodu středního, při shodě má přednost rod ženský, takže tvrdé y.

Při shodě se píše v přísudku měkké i, jen pokud je v podmětu mužský rod životný.

@ Žena a děti (dítě) šly. Žena s dětmi/dítětem šla. Žena s dětmi (dítětem) šly, pokud podmět předchází před přísudkem.

Pokud jde o množné číslo podmětu, pak ženy s dětmi (dítětem) šly.

Trochu jinak je to, jestliže jde o podst. jména životná.

Pokud předchází přísudek podmětu je jediná možnost.
Vrátily se výletnice s průvodci.

Pokud předchází podmět – Výletnice s průvodci se vrátili i vrátily. Je možná shoda podle jména v předložkovém pádu. -
--

Doplnění k @

Omylem jsem napsala děti v mn. čísle, doplnila tvar dítě v j. č., ale nic se nemění na tvaru přísudku.

Další odpovědi
marci1

Žena s dítětem šlA ulicí. 🙂

Kepler

Žena s dítětem šla ulicí, žena a dítě šly ulicí.

Mc Merkurion

… přikláním se k variantě „Ulicí šla žena s dítětem“ , děcko se mi zdá malé, na to, aby vedlo ženskou: „Ulicí šlo dítě s ženou“ , co se týče toho: „Žena s dítětem šl(i/y) ulicí“ , nepotřebuju přemejšlet a trávit čas blbostma, když napíšu „šly“, mám pod tím takovou červenou vlnovku a hned vím, že je to blbě , vřele doporučuju (stačí to přepsat a hned zmizí, kouli nedostaneš) … a jestli se nepletu „Y“ se píše, když se jedná jen vo ženský, ty musej mít dycinky něco extra …