Avatar uživatele
Thorann1

Napíše se měkké, nebo tvrdé „i“ v přísudku ve větě: Žena s dítětem šli/y?

Dobrý den přátelé!
Určitě to bude stupidní otázka, ale co byste napsali za i/y, kdybyste měli doplnit: Žena s dítětem šl(i/y) ulicí. Samozřejmě já osobně bych raději napsal – Ulicí šla žena s dítětem. // Ulicí šlo dítě s ženou.
Je vůbec ten tvar s i/y možný?
(Jinak bych vybral Y)
Děkujem za odpovědi.

Původní neotázka
ombinace dítě + žena

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, marci1 před 2350 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Pravidla českého pravopisu uvádějí tuto možnost.

Žena je rodu ženského, dítě rodu středního, při shodě má přednost rod ženský, takže tvrdé y.

Při shodě se píše v přísudku měkké i, jen pokud je v podmětu mužský rod životný.

@ Žena a děti (dítě) šly. Žena s dětmi/dítětem šla. Žena s dětmi (dítětem) šly, pokud podmět předchází před přísudkem.

Pokud jde o množné číslo podmětu, pak ženy s dětmi (dítětem) šly.

Trochu jinak je to, jestliže jde o podst. jména životná.

Pokud předchází přísudek podmětu je jediná možnost.
Vrátily se výletnice s průvodci.

Pokud předchází podmět – Výletnice s průvodci se vrátili i vrátily. Je možná shoda podle jména v předložkovém pádu. -
--

Doplnění k @

Omylem jsem napsala děti v mn. čísle, doplnila tvar dítě v j. č., ale nic se nemění na tvaru přísudku.

Upravil/a: annas

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?quentos, Odpovědi.cz Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

Žena s dítětem šlA ulicí. 🙂

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Žena s dítětem šla ulicí, žena a dítě šly ulicí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Mc Merkurion

… přikláním se k variantě „Ulicí šla žena s dítětem“ , děcko se mi zdá malé, na to, aby vedlo ženskou: „Ulicí šlo dítě s ženou“ , co se týče toho: „Žena s dítětem šl(i/y) ulicí“ , nepotřebuju přemejšlet a trávit čas blbostma, když napíšu „šly“, mám pod tím takovou červenou vlnovku a hned vím, že je to blbě , vřele doporučuju (stačí to přepsat a hned zmizí, kouli nedostaneš) … a jestli se nepletu „Y“ se píše, když se jedná jen vo ženský, ty musej mít dycinky něco extra …

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek