Kepler

Kolo s pomocným spalovacím motorem – je možná úprava?

Podle vyhlášky, pokud má být na kolo stále pohlíženo jako na normální kolo (tedy provoz bez ŘP), musí mít motor obsah nejvýše 50 ccm, jeho výkon nesmí překročit 1 kW a maximální konstrukční rychlost nesmí překračovat 25 km/h. Co když vyměním rozetu za menší a max. rychlost tím vzroste? Jak na to hledí policie a má vůbec šanci zjistit, že se jedná o nestandart? Musím mít nějaký doklad o motoru? Nejcennější pro mně budou vaše praktické zkušenosti, díky!

Odpovědi
JájsemRaibek

Kamarád měl starou škodovku, kde vyměnil motor, ale na dopravce nezměnili kubaturu, takže stále měl v techničáku obsah do tisíce, přestože měl obsah nad tisíc ccm. Ani pojišťovnu, ani stk nezajímalo, že je větší kubatura a pojistku platil tu nejmenší-tedy do tisíce kubíků.
To samé bude i u toho kola. Podle mě nemá policie žádný měřák na obsah a už vůbec ne na rozetu. Je to prostě kolo. Pokud teda zrovna za ním nepotáhneš vozejk na kterým bude motor z bmv s převodem na kolo :D

Kepler

Jo, myslím si to taky. S motůrkem 1 kW ale při spávné rozetě klidně pofrčím i přes 40. To je asi tak jediné, na co bych si asi měl dávat bacha.

jáára

http://www.mo­tokola.cz/htmls/le­gislativa.htm

Kepler

Díky za obsáhlý dokument, určitě se hodí. Ale to vše (nebo aspoň většinu) jsem si už přečetl jinde. Jedna z podmínek pro kola s přídavným motorem je:

  1. montáž pohonného systému (motor, nádrž paliva) na jízdní kolo si nevyžádá zásah na jeho nosných částech.

A to by můj kozí dech splňoval. Takže by nešlo o motokolo (dříve taky nazývané mofa). Dodávaný set pomocného motoru se dá kompletně opět odmontovat nevyžaduje žádný zásah do nosných částí kola.