Rokio

Kolikanásobně je šipka vystřelená z kuše rychlejší oproti šípu vystřeleného z luku?

Nejlepší odpověď
Edison

Záleží přeci na mnoha faktorech. V zásadě jde ale o napínací síly. U luků kladkových ta síla bude několikanásobně větší ve prospěch luku, než u klasické kuše.

Další odpovědi
Kryšpín

Záleží zda je vyroben v Evropě nebo v rákosí, rovněž zda je luk lovecký nebo jezdecký, kuše kladkové, reflexní a pod.

Drap

Takto obecně je to nesmyslná otázka. Nelze odpovědět.

zjentek

Tak použij šíp u obého a nemusíš to řešit.

nyjono

Podle typu kuše a podle typu luku.

EKSOT123

Tady je malé srovnání: https://pmcze­ch.webnode.cz/pro­ducts/kladkova-kuse-vs-reflexni-kuse-vs-kladkovy-luk/
Po přepočtu mě to vyšlo od 190 do 435 km/h. Podstatně větších rychlostí určitě dosahovaly obří válečné kuše.
(Pro srovnání u malorážky střely .22LR píší počáteční rychlost do 1200 km/h:

https://www.blo­govnik.cz/malo­razka-optimalni-puska-pro-preziti-201311021917.php

Ale pozor, šíp má větší hmotnost a tedy velkou průraznost i při menší rychlosti.

zden28

To by bylo na dlouhé psaní. Porovnání rychlosti a energie šípů z kuší a luků je na: https://pmcze­ch.webnode.cz/pro­ducts/kladkova-kuse-vs-reflexni-kuse-vs-kladkovy-luk/ Zaznamenané rekordy v dostřelu: – zvratný luk (1987, Don Brown, USA): 1222,0 m;

  • kompozitní luk (1992, K. Strother, USA): 1207,4 m;
  • footbow: metoda střelby ze země (1971, Harry Drake, USA): 1854,4 m. U této metody leží střelec na zemi na zádech. Luk je vytlačován vpřed oběma nohama a tětiva je tažená oběma rukama.