Rokio

Kolik zlata přinesl jako dar jeden ze tří králů?

Tři králové přinesli jako dar zlato, kadidlo a myrtu. Kolik to ale bylo zlata? Měšec, dřevěná nádoba, truhlička, truhla, nebo bedýnka, či bedna?

Nejlepší odpověď
akaš

Omlouvám se, ale Tři králové nepřinesli zlato, kadidlo a myrtu (svatební rostlinu), ale zlato, kadidlo a myrhu (vonnou pryskyřici). :)

Další odpovědi
marci1

To se přesně neví. 🙂
Zlato dodnes patří k symbolům bohatství a slouží investorům jako bezpečný přístav v dobách kolísajících burz. Ve starověku byl tento žlutý kov běžnější, než by se mohlo zdát. Na Blízkém východě se tehdy převážně pomocí rýžování těžilo z velkých zásob a většina se ho spotřebovávala na nákup koření z východních zemí.
To, že těžba zlata zdaleka nedokáže pokrýt jeho ohromnou spotřebu antickými civilizacemi, se ukázalo až s postupným úpadkem římské říše. Když Melichar malému Ježíškovi tento kov přinesl, daroval mu jeho prostřednictvím i symbol ohromné moci.
Josef s Marií kromě nového přírůstku do rodiny získali také velké bohatství. Denní plat dělníka totiž dle evangelia podle Matouše (20:2) činil jeden římský denár na den. To v přepočtu na juliánské aurey (zlaté mince) představuje zhruba 0,3 gramu zlata.
I kdyby přinesl každý král jen sto gramů svého daru, vydrželo by to tříčlenné rodině na slušné živobytí přibližně po tři roky, aniž by musela cokoliv dělat. Králové však nejspíš na nově narozeném spasiteli nešetřili. Při jednom kilogramu od každého daru už by to Ježíšovi a jeho blízkým mohlo vystačit zhruba na 17 let. Více ve zdroji.
Zdroj: https://www.id­nes.cz/ekonomi­ka/zahranicni/tri-kralove-jezis-dary-zlato-kadidlo-myrha.A190105_448­826_eko-zahranicni_mato

Edison

Tak ono zlato zase není z nejlehčích. Krom toho tyto dary je porřeba chápat jako metaforu. Uvědom si, že je to náš překlad něčeho, o čem si myslíme… ale tehdejší jazyk byyl nejspíše poněkud jednodušší a hlavně, chápání světa naprosto jiné a vyjadřovací schopnosti tomu přiměřené. Pak už přidej jen překlad odpovídající našemu chápání a naprostý bláboly jsou na světě.