Ryu

Kolik „zdravých“ semínek denně?

Zdravím, chci začít jíst denně semínka, ale nevím přesně kolik. Dočetl jsem se, že u jednoho druhu je doporučená denní dávka 1–2 polévkové lžíce. Já bych ale chtěl jíst každý den pět druhů: chia semínka, sezamová semínka, kustovnici (což je technicky ovoce, vím), dýňová a slunečnicová semínka. Je v pořádku si dát každý den 1 polévkovou lžíci od každého druhu, tedy denně 5 lžic? Nebo mám spíše slevit a konzumovat od každého jen čajovou lžičku?

Vím že tam je hodně tuku, ale dost sportuju, asi 5× týdně. K tomu jím ještě jednu hrst ořechů denně (mix ze sedmi druhů). A vlákniny mám taky dost ze zeleniny, kterou jím denně.

Díky za rady.

Nejlepší odpověď
da ny

Ne, není to vpořádku., nic se nemá přehánět.
Netuším, jaké pohnutky Vás přivedly k této úvaze a co je Vaším cílem.
Pokid víte co, proč a jak…Uvědomte si, že semínka jsou plná plísní, je vhodné je na pánvi prohřát..
Chia dejte do vody nabobtnat, lžička denně je až dost (do kaše, pití).
Vhodnější bude užívat semínka vždy jen nějaký čas.
Ta nejzdravější ve Vašem seznamu postrádám.
Dýňová semínka jsou finančně náročná, zkuste raději kvalitní dýňový olej.
Ořechy si klidně dejte ;).
Hlavně \vám tam chybí zmínka o proteinech, pokud tak usilovně cvičíte, jistě máte 2 (vhodné minimum pro všechny) – 3 g bílkovin na 1 kg hmotnosti.
/ve 100 g masa je asi tak20 – 25g bílkovin/. Z mléčných výrobků eidam a tvrdý tvaroh. Soju a tofu raději nekonzumujte… :( Tvarůžky jen občas (několikrát v roce, ne týdně.
https://sjidel­nicek.cz/bilko­viny/
Někteří chlapci z neznalosti do sebe lijí litry mléka. Docílí jen větší únavy z důvodu anemie…

mosoj

Nejlépe poradí sýkorka a zpěvné ptactvo.