CTTON

Kolik trestných činů se podle vás neoznámí?

V procentech? Dá se to nějak zjistit?

Kolik trestných činů se podle vás neoznámí.

Odpovědi
Pepa25

Latentní kriminalita (není oznámena, takže si policie neřeší a není ve statistikách) se logicky liší podle toho, o co jde. „Zatímco u krádeží aut se na policii obrátili skoro všichni poškození, v případě loupežného přepadení jen polovina. Ženy, které se staly obětí sexuálního deliktu, se vydaly na služebnu jen v necelé pětině případů, korupci neoznámila ani tři procenta poškozených.“ (citace viz odkaz)

Zdroj: https://interak­tivni.rozhlas­.cz/krimi-objasnenost/

Gonfaloniér

Řekl bych nad 70 % (jen laický odhad). Trestné činy oznámí pochopitelně hlavně protistrana, ten, který to spáchal se jen málokdy přizná. A i ta protistrana hlásí jenom něco (např. krádeže), v jiných případech žádná protistrana ani být nemusí (vražda, zabití, aj.) a znásilnění nebo i nějaké dlouhodobé zneužívání, týrání, domácí násilí, to prý většina nenahlašuje. Ze strachu.
A protože se ptáš na trestné činy všeobecně, tak jsou tu i drobé zločiny, kterých si nikdo ani nemusí všimnout jako drobné krádeže. Poškození si mnohdy ani nemusí všimnout nebo v případě skoro bezcenné drobností to mnozí ani nenahlasí.
Korupci a úplatky nenahlašuje nikdo. Až se na to nějak příjde. Navíc není jen těžko rozlišit co je a co není úplatkem (a co jen třeba vstřícným gestem).
Trestné činy jsou všechny protizákonná jednání a tam mohou být skutečně i drobnosti.
Takže podle mě se většina nenahlašuje.
Některé trestné činy ani (lidskou) protistranu nemají. Pytláctví, poškozování něčeho atpod.
Není i rychlá jízda, telefonování, jízda bez papírů trestnými činy? Diskrimiační chování, psychická šikana taky. Stalking, žhářství, padělání,.. mnohdy to lidi nenahlásí ani když ví že to někdo dělá.. ani v případě stalkingu.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kategorie:Tres­tn%C3%A9_%C4%8Di­ny