kurec

Kolik stojí ČNB vytisknutí bankovky o hodnotě 1000 Kč?

Bude to taky stát 1000 Kč? nebo méně? A proč méně?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Podle roční zprávy o hospodaření ČNB v roce 2019 (viz odkaz, str. 12) nakoupila ČNB od Státní tiskárny cenin Praha s. p. celkem 121 mil. kusů nových bankovek nominálních hodnot 500 Kč, 200 Kč a 100 Kč (jiné nominály má asi v zásobě z dřívejší let). Náklady na to byly cca 250 mil. Kč. Náklady na jednu novou bankovku jsou tak aktuálně cca 2 koruny.

Zdroj: https://www.cnb­.cz/export/si­tes/cnb/cs/o_cnb/­.galleries/hos­podareni/downlo­ad/cnb_vysled­ky_hospodareni_2019­.pdf

Další odpovědi
Hufnágl

Výroba jedné tisícikoruny stojí včetně všech ochranných prvků zhruba korunu.
Drap se mýlí!

Zdroj: https://ct24.ces­katelevize.cz/e­konomika/1118655-vyroba-bankovky-stoji-zhruba-korunu-mezi-lidmi-jich-koluje-na-350-milionu

Drap

To nikdo neví, pouze ČNB. Předpokládám, že cena bankovky bude pod 100 kč. Ale možná se mýlím. Nedokáži odhadnout cenu nanesení ochranných prvků. Je to vlastně pouze potištěný kousek , i když speciálního, papíru.

Zvidatel

Ty si myslíš, že by je to stálo 1 000 Kč ? :D To je cute, to by stát fakt jinak hospodařil. Stojí to naprosté minimum, nestojí to skoro nic, bude to možná ta 1 Kč.
Ten papír nemá žádnou faktickou hodnotu, je to „obyčejný“ papír s trochou ochraných známek a práce s jeho vytvořením, ale to nestojí skoro vůbec nic.
Nějak pochybuju i o té 1 nebo 2 Kč za jednu bankovku. Podle mě by to bylo spíš v desetiných haléřích.
Co jsou náklady na výrobu těch bankovek je tak možná plat zaměstnanců té CB, tiskárny, náklady na elektřinu. Jedna bankvoka je nic a cena za ten papír a výrobu té jedné bankvoky je prakticky nulová (ať je to stvoka nebo pěti-tisícovka).

Kdyby sis chtěl vybrat hotovost z účtu třeba 1 tisíc, tak bys zaplatil dva tisíce? Protože podle tebe stojí udělat jednu tu bankovku tisíc korun.
I když máš třeba bankovku úplně potrhanou, skrčenou, počmáranou, tak ti ji v bance zdarma vymění za novou (která nahradila tu starou a zůstala tak ta hodnota v oběhu).