Jrkuft

kolik se dá připojit prodlužovaček do prodlužovačky?

Zdravím

Pokusím se vysvětlit

Mám v práci „kancl“ kde je pouze jedna (dvousamicová) zásuvka v které mám zapojené rádio adále je v ní píchlá rozdvojka a v ní zapojená jedna prodlužovačka do který je zapojená lednička a mikrovlnka. v druhé prodlužce je zapojené topení a horkovzdušný ventilátor + občas nabíječka nebo něco.

Chtěl bych to předělat tím že bych koupil prodlužku s 5 dírami(vlastně bych si udělal větší zásuvku) do ní zapojil obě zmíněné prodlužky + rádio + ještě jednu prodlužku na led světlo.

Mohl by s tím být problém?

děkuji

Nejlepší odpověď
elkon

Záleží na průřezu vodičů a na proudovém zatížení, potažmo na příkonu připojených spotřebičů.

Další odpovědi
paul1

Nejsem elektrikář, ale tolik spořebičů zapojených na jednu zásuvku může způsobit problémy. Třeba topení a horkovzdušný ventilátor májí určitě značný odběr. Nehřejí se zástrčky? Je to možné zkusit dotekem. Vše záleží od průřezu drátů ve vedení. Pokud to nevyhazuje pojistky, tak to může být zdánlivě v pořádku, ale raději bych to nechal překontrolovat a přeměřit elektikářem.

Kelt

Do té prodlužovačky pro 6 nebo 8 zásuvek, by se mělo dát jen tolik spotřebičů, kolik jde, ale nedoporučuje se dávat ještě rozdvojku do každé zásuvky. Ostatně to můžeš zkusit. Když ti to vyhodí jistič, tak zjistíš, že to tak nejde.

Hlada

Prodlužovaček a rozdvojek může být libovolný počet. Neexistuje žádný předpis, který by to omezoval. Jestli budete chtít souběžně používat mikrovlnku a teplovzdušný ventilátor, tak pětipes bude muset být dimenzovaný na 16 A.

Dochy

Myslím, že na to není „zákon“ ale není to OK, každý další spoj zvyšuje pravděpodobnost potíží. Doporučuju zásuvku předělat na dvojzásuvku a táhnout dvě prodlužky odtud. (Ideálně v případě rekonstrukce elektřiny navrhnout dostatečný počet zásuvek v místnosti). Bacha na součet odběrů: Topení, horkovzduch, mikrovlnka. Také se může stát, že to vyhodí jističe/pojistky a pokud tam zrovna pár dní nikdo schopnej nebude, vyteče lednice.

Názor jednoho z revizních techniků na odborném webu:
Při revizích v organizacích považuji řetězení PP za závadu s patřičným zdůvodněním a doporučením.