Avatar uživatele
Pokročilý

Jak na přehřátou zásuvku.

Přehřívá se mi v bytě zásuvka na kterou je napojený mrazák. Je tak horká, že se na ní nedá udržet ani ruka. Co s tím? Vypojit mrazák nemohu (je plný jídla) Jsem laik na elektro, tak se ptám.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Použij prodlužovací kabel z jiné zásuvky, zapoj mrazák, zavolej elektrikáře. Jenom on může rozhodnout o opravě, případně výměně zásuvky. Svépomoc, laickou, nedoporučuji. Rozhodně je lepší přijít o jídlo než o bydlení. Už jsem viděl pár vyhořelých RD, i bytů díky neodborným zásahům. A moc bych to neodkládal.
Doplňuji:
Jestli jsem dobře četl, tak je ta zásuvka tak horká, že se na ní nedá udržet ruka. Takže pouhé dotažení šroubků nemůže stačit. Ten problém je větší.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Těžko takhle soudit, co bych ale sám jako laik zkusil:
1) oddělat kryt a zkusil dotáhnout šrouby
2) přes prodlužovačku bych ji zkusil píchnou do jiné zásuvky

Trochu teplá zásuvka by nevadila, ale všeho moc škodí, je tam nějaký problém a je ho potřeba odstranit, ať to nedopadne nějak blbě. Co tam máš za rozvody? Nemáš tak ještě hliník?


Avatar uživatele
Zlatý

Nic jiného to nemůže být něž povolené šrouby a velký přechodový odpor přívodní drát zásuvka. Normálně by se to dalo opravit za pár minut a to by mrazáku nevadilo, ale mohou být již vyhřáté dráty a izolace. Pak by se to muselo opravovat trochu déle a složitěji.


Avatar uživatele
Bronzový

panebože, před chvílí ve zprávách ukazovaly vyhořelý dům který vyhořel do základů přesně z téhož důvodů co tu uvádíš, poslecni tom004 t.j. přepoj mrazák přes nějakou prodlužku na jinou zásuvku a úprkem utíkej pro nejbližšího elektrikáře, jinak to nedopadne dobře!


Avatar uživatele
Zlatý

Dotáhni uvolněné svorky. Nezapomeň si před tím vypnout přívod zásuvky. Objevíš-li zkorodované nebo poškozené svorky, zásuvku vyměň za novou. Potraviny v mrazáku těch 20 minut vydrží bez úhony.
Nemáš v té zásuvce zapojen ještě jiný spotřebič s vekou spotřebou?


Avatar uživatele
Stříbrný

předpkládám že to je určitý okruh takže to není jen tahle zásuvka ale třeba 4 na 1 jistič.problém bude v tom že je přetížená.zkus zbytek spotřebičů na daném okruhu vypojit a nechat jen mrazák,pokud to nepřestane dělat zavolej elektrikáře,abys nevyhořel.Čím dřív ho zavoláš tím lépe.Zkrat může nastat téměř ihned.Kdyby to začalo hořet,shoď jističe(nejlépe všechny anebo hlavní) a uhas ji .Nehas vodou pokud si nejsi jist vypnutím elektrického proudu.


Avatar uživatele
Zlatý

ako píše mosoj: "Nic jiného to nemůže být něž povolené šrouby a velký přechodový odpor přívodní drát zásuvka." Verím, že mrazák nemá príkon vyšší, než udáva údaj na zásuvke.
Riešenie:
okamžite vyradiť zásuvku z prevádzky, opraviť - dotiahnúť šrouby, skontrolovať celistvosť prívodných vodičov do zásuvky - môžu byť opálené, stenčené, nalomené. Závady nechať opraviť odborníkovi s oprávnením na opravu. Výjde to lacnejšie, než požiar.
PS.
Takýto požiar sa môže stať aj z nezaťaženej nabíjačky na mobil (nabíjačka naprázdno bez mobilu). Nedostatočný kontakt kolíkov vidlice s dutinkami zásuvky = zvýšený prechodový odpor, zahrievanie vodičov, požiar...

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

Mapel

Dotažení šroubů pomůže. Viděl jsem na vlastní či, jak pouhé nedotažení šroubů rozžhavilo dráty a chytlo bytové jádro. Nechce to oddalovat a konat. V tomto případě bych doporučil vyměnit komplet zásuvku. Také záleží jakého materiálu jsou přívodní kabely.

Avatar uživatele
Zlatý

led

Máte pravdu, akonáhle sú opálené kontakty na zásuvke, lepšie je vymeniť celú vadnú časť (zásuvku), netrápiť sa s čistením a brúsením

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 922
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 476
Zlatý Hlada 417
Zlatý www 412
Zlatý ge0rge 302
Zlatý beer 298
Zlatý Michal Kole 292
Zlatý led 277
Zlatý Lamalam 261

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.