Avatar uživatele
LysoňXXX

Jak na přehřátou zásuvku.

Přehřívá se mi v bytě zásuvka na kterou je napojený mrazák. Je tak horká, že se na ní nedá udržet ani ruka. Co s tím? Vypojit mrazák nemohu (je plný jídla) Jsem laik na elektro, tak se ptám.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4136 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
tom004

Použij prodlužovací kabel z jiné zásuvky, zapoj mrazák, zavolej elektrikáře. Jenom on může rozhodnout o opravě, případně výměně zásuvky. Svépomoc, laickou, nedoporučuji. Rozhodně je lepší přijít o jídlo než o bydlení. Už jsem viděl pár vyhořelých RD, i bytů díky neodborným zásahům. A moc bych to neodkládal.
Doplňuji:
Jestli jsem dobře četl, tak je ta zásuvka tak horká, že se na ní nedá udržet ruka. Takže pouhé dotažení šroubků nemůže stačit. Ten problém je větší.

Upravil/a: tom004

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Alesh

Těžko takhle soudit, co bych ale sám jako laik zkusil:

  1. oddělat kryt a zkusil dotáhnout šrouby
  2. přes prodlužovačku bych ji zkusil píchnou do jiné zásuvky

Trochu teplá zásuvka by nevadila, ale všeho moc škodí, je tam nějaký problém a je ho potřeba odstranit, ať to nedopadne nějak blbě. Co tam máš za rozvody? Nemáš tak ještě hliník?

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

Nic jiného to nemůže být něž povolené šrouby a velký přechodový odpor přívodní drát zásuvka. Normálně by se to dalo opravit za pár minut a to by mrazáku nevadilo, ale mohou být již vyhřáté dráty a izolace. Pak by se to muselo opravovat trochu déle a složitěji.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
kablik

panebože, před chvílí ve zprávách ukazovaly vyhořelý dům který vyhořel do základů přesně z téhož důvodů co tu uvádíš, poslecni tom004 t.j. přepoj mrazák přes nějakou prodlužku na jinou zásuvku a úprkem utíkej pro nejbližšího elektrikáře, jinak to nedopadne dobře!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Děda Louda

Dotáhni uvolněné svorky. Nezapomeň si před tím vypnout přívod zásuvky. Objevíš-li zkorodované nebo poškozené svorky, zásuvku vyměň za novou. Potraviny v mrazáku těch 20 minut vydrží bez úhony.
Nemáš v té zásuvce zapojen ještě jiný spotřebič s vekou spotřebou?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
honza19hk

předpkládám že to je určitý okruh takže to není jen tahle zásuvka ale třeba 4 na 1 jistič.problém bude v tom že je přetížená.zkus zbytek spotřebičů na daném okruhu vypojit a nechat jen mrazák,pokud to nepřestane dělat zavolej elektrikáře,abys nevyhořel.Čím dřív ho zavoláš tím lépe.Zkrat může nastat téměř ihned.Kdyby to začalo hořet,shoď jističe(nejlépe všechny anebo hlavní) a uhas ji .Nehas vodou pokud si nejsi jist vypnutím elektrického proudu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

ako píše mosoj: „Nic jiného to nemůže být něž povolené šrouby a velký přechodový odpor přívodní drát zásuvka.“ Verím, že mrazák nemá príkon vyšší, než udáva údaj na zásuvke.
Riešenie:
okamžite vyradiť zásuvku z prevádzky, opraviť – dotiahnúť šrouby, skontrolovať celistvosť prívodných vodičov do zásuvky – môžu byť opálené, stenčené, nalomené. Závady nechať opraviť odborníkovi s oprávnením na opravu. Výjde to lacnejšie, než požiar.
PS.
Takýto požiar sa môže stať aj z nezaťaženej nabíjačky na mobil (nabíjačka naprázdno bez mobilu). Nedostatočný kontakt kolíkov vidlice s dutinkami zásuvky = zvýšený prechodový odpor, zahrievanie vodičov, požiar…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Mapel

Dotažení šroubů pomůže. Viděl jsem na vlastní či, jak pouhé nedotažení šroubů rozžhavilo dráty a chytlo bytové jádro. Nechce to oddalovat a konat. V tomto případě bych doporučil vyměnit komplet zásuvku. Také záleží jakého materiálu jsou přívodní kabely.

před 4135 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Máte pravdu, akonáhle sú opálené kontakty na zásuvke, lepšie je vymeniť celú vadnú časť (zásuvku), netrápiť sa s čistením a brúsením

před 4135 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek