doktorwho

Kolik přibližně váží česká stokorunová bankovka?

Nejlepší odpověď
annas

Současné české bankovky váží zhruba 1 gram

--
Otázka je v zábavě, takže něco z odkazu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdyz-predpona-kilo-znamena-tisic-proc-se-lidove-kilem-oznacuje-stokoruna

Je třeba se vrátil do historie. – stovka se nazývala kilo v rakouském argotu.

"Původ byl dlouho nejasný, i když výraz vznikl v minulosti, ve vztahu k rakouské měně. Tak uvádí Slovník nespisovné češtiny (od kolektivu autorů) z r. 2009. Objevuje se často ve 30. letech.

Ve vídeňském argotu kilo = 100 šilinků. Osamostatněné podstatné jméno středního rodu změnilo tedy i v obecné češtině svou hodnotu."

Dnes bychom řekli, že stokoruna má 100 korunových mincí. Korunová mince váží 3,6 g, takže přeneseně váha stokoruny, tedy kila, by byla 360 g.

Stokorunová bankovka určitě neváží kilo, jde o nadsázku. Kilo není vždy kilo, snad jen když jde o hříčku se slovy.

Další odpovědi
Kepler

Přece kilo! Tisícikoruna, neboli litr, taky kilo (pokud by šlo o litr vody).

Midoc

Současné české bankovky váží cca 1gram.
https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Koruna_%C4%8Des­k%C3%A1

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.