Lgee

Kolik peněz se má dávat dětem?

Kolik peněz by se podle vás mělo v dětství dávat dětem? Aby SS naučili finanční gramotnosti?

Nejlepší odpověď
ivzez

Vás asi zajímají tipy na konkrétní částky, ale není to tak jednoduché.

Každá rodina má jiné zvyklosti, každá dětem dopřává něco jiného.
A každé dítě si z kapesného pořizuje něco z toho, co podle svého
názoru nemá v dostatečné míře doma.

Pro některé děti to mohou být sladkosti či jiné pochutiny,
pro jiné děti to mohou být dribné hračky, …

Kapesné závisí na příjmech rodičů, ale ty by neměly být
jediným kritériem. Např. i dítě rodičů s nadprůměrnými
příjmy by podle mne mělo poznat situaci, kdy něco chce,
ale nemůže si to pořídit hned, musí „chvíli“ šetřit.

Mělo by se učit skromnosti, mělo by poznat, že pokora
nebo chudoba není (nemusí být) nic nedůstojného.

Pokud jde o žáky SOU nebo SŠ → u těch záleží na tom,
co všechno z peněz od rodičů budou pořizovat.

Dítě, které si platí měsíční jízdenku nebo obědy ve školní jídelně by
mělo dostávat tolik, aby mu po zaplacení zbylo na další potřeby.

Některé děti si z kapesného platí vstupenky do kin a divadel nebo
na diskotéky, jiné peníze na vstupné dostávají zvlášť → mimo kapesné.

Jak vidíte, bylo by těžké stanovit nějakou konkrétní částku.
Vždy je potřeba vycházet nejen z příjmů rodiny, ale ze situace.

Další odpovědi
Drap

Každá rodina je jiná, každá má jiné finanční možnosti. I děti nejsou stejné a může v tom hrát svoji roli i lokalita. Nelze stanovit částku. Každý rodič to musí zvážit sám.

Rokio

To sice nevím, ale doporučoval bych kapesné dávat dětem teprve až od 1. třídy základní školy. Na druhém stupni bych jim přidal a na SOU, SOŠ či gymnáziu by měli dostávat ještě více.

Podle mě je vhodné jim nedávat horentní sumy, ani nepatrnou částku. Kapesné by se mělo odvíjet od mzdy rodičů.