Lukas27

Kolik má žirafa obratlů?

Odpovědi
RyuzakiKate

„Žirafa (nikoli okapi) má o jeden krční obratel více a jeden hrudní obratel jí naopak vymizel, což zřejmě také ostatní badatele zmátlo (protože okapi i žirafa měly po sečtení krčních a hrudních obratlů stejně). Můžeme sice argumentovat, že žirafa má vlastně také sedm krčních obratlů a ten poslední, osmý, je ve skutečnosti první hrudní, který se vytvaroval do podoby krčního. Jenže kromě morfologie obratlů mluví proti této verzi také typické připojení svalů a nervů. Tato „obratlová rošáda“ má také zajímavý vliv na siluetu žiraf – krk je posazen dozadu a lopatkový pletenec naopak předsazen – stačí zajít do zoo a uvidíte, jak hrudní kost žiraf nápadně vyčuhuje.“

Zdroj: https://vesmir­.cz/cz/casopis/ar­chiv-casopisu/2008/cislo-12/ucebnicovy-omyl-zirafim-krku.html

Emefej

Pokud máš na mysli krční obratle, tak stejně jako všichni ostatní savci.

Kelt

Myš má krčních obratlů sedm stejně jako žirafa. To si pamatuji, protože jsem na to odpovídal v ZOO Ostrava, kde jsem byl se synem asi před 25 lety

Dochy

Kterých. Všech?

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.