Finder

Kolik lidí v ČR se učí arabsky?

Existuje nějaký odhad, kolik lidí v ČR umí, nebo se učí moderní spisovnou arabštinu? Mám na mysli rodilé Čechy, nikoliv přistěhovalce nebo jejich potomky, kteří se tady již třeba narodili a doma mluví arabsky.

Nejlepší odpověď
annas

Arabština se vyučuje na vysokých školách. Můžete se podívat do odkazů, kde se učí arabština. v Praze na UK se otvírá obor arabistika , která se zabývá arabským jazykem, arabskou literaturou, kulturou a dějinami Blízkého východu

Ale stále jej jich málo.

https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=fire­fox-b-d&biw=1094&bi­h=868&ei=tjqbXd3dA­ouqgwed7ajIBg&q=a­rab%C5%A1tina+na+vy­sok%C3%A9+%C5%A1ko­le+&oq=arab%C5%A1ti­na+na+vysok%C3%A9+%C­5%A1kole+&gs_l=psy-ab.12...25772­.31878..34376­...0.2..0.292­.3150.6j19j1.­.....0....1..gws-wiz.....0..0i71j0i131j­0j0i67j0i22i30i19­.0isVeMu25jU&ved=0­ahUKEwjdkPHknYr­lAhUL1eAKHZ02Cmk4ChDh­1QMICg

Jinak se nabízejí kurs pro zájemce. Takže se nedá počet přesně zjistit.

Další odpovědi
Gus_Fring

Já ne, mě si můžete odškrtnout. :D Každopádně o něčem takovém pochybuji. Myslím si, ale že existují odhady, kolik studentů v ČR se arabštině věnuje.

Pepa25

Na tuto otázku je těžké odpovědět. Počítáte i samouky?

Drap

Podle posledního odhadu by jich mělo být 672

DoTazatel

Já jsem se to třeba chtěl učit (no hlavně spíš persky), tek jsem si to předtím zjišťoval a musím říct, že je to celkem bída – ani překladatelů z arabštiny moc nemáme a skoro žádné tvůrce slovníků, učebnic.

Arabština není celkově ve střední Evropě (ani východní – spíš skoro v celé Evropě*) moc oblíbená a moc lidí nemá žádný vztah ani k a. kultuře, historii; nejenže vztah, ale vlastně ani povědomí.

*VB, Francie, Španělsko, možná Itálie s Německem by na tom mohly být líp, ale taky to není žádný zázrak.

Tady je třeba škola zaměřená na arabštinu:
http://www.arab­stina.com/o-nas/
Některé školy sice nabízejí arabistiku (jako učivo arabské kultury, ale jazyk samotný ne), takže tak jeden z mála oficiálních, kde se dá učit je v odkazu výše.

Ani jazykově zaměřené školy (alespoň myslím) nenabízí moc arabštinu a ani o ni není nějak zájem.

Kelt

Taky jsem to zkoušel, něco umím, něco ne. Možná si objednám učebnici. Mám i jazykové materiály. Doufám, že to zvládnu jako samouk. A kolik lidí se asi učí arabsky – nejprve spočítej ty, co studují arabštinu ve škole v kursech a pak samouky . Tipnul bych 1 – 15 tisíc.