JSchuber CZ

Kolik Čechů bylo nominováno na Nobelovu cenu?

Vím, že Nobelovku dostali (zatím) dva Češi – Jaroslav Heyrovský a Jaroslav Seifert. Nominovaných ale bylo určitě mnohem více, př. Otokar Březina, Alois Jirásek aj. Kolik tedy celkem bylo Čechů „jen“ nominováno na toto ocenění?

Nejlepší odpověď
annas

Přesný počet se nedá pesně zjsitit. Zkuste si projít jednotlivé kategorie cen a zjsitíte další kandidáty.

Něco jem vám našla.

Kdo z Čechů byl navržen v 90. letech?

  1. Nobelova cena za mír

    Václav Havel (1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1995, 1998)

    Studentské hnutí (1990, za svoji činnost v roce 1989)

    Václav Klaus (1993, spolu s Vladimírem Mečiarem navržen Hnutím za demokratické Slovensko za klidné rozdělení Československa)

    Miroslav Sládek (1996, navržen poslaneckým klubem Srdužení pro republiku-Republikánské strany Československa)

  2. Nobelova cena za literaturu Bohumil Hrabal (1995, navržen českým PEN klubem a Obcí spisovatelů)

Zdroj: http://zpravy­.idnes.cz/ces­koslovensti-laureati-a-kandidati-nobelovy-ceny-fwx-/zahranicni.as­px?c=981015_183315_zah­ranicni_jkl

V dalším odkazu jsou navržení kandidáti za chemiii a fyziku
http://abicko­.avcr.cz/2011/07/­05/
.----

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Nobelova_ce­na_za_m%C3%ADr

Nobelova cena za literaturu – nominace

"Prvním českým autorem nominovaným na Nobelovu cenu za literaturu byl Jaroslav Vrchlický, který byl navržen v roce 1904 a 1911.

V letech 1914 a 1915 byl na cenu navrhován také jeho současník – Josef Svatopluk Machar, který však neměl výraznější šanci na úspěch.

Významným i výrazným českým autorem, jenž byl na Nobelovu cenu navržen celkem osmkrát – a to v letech 1916, 1917, 1918, 1921, 1925, 1928 a 1929, byl básník Otokar Březina, který ovšem o prestižní literární ocenění nijak nestál.

Dalším českým autorem, jenž byl na Nobelovu cenu za literaturu navržen několikrát za sebou, byl Karel Čapek. Karel Čapek byl nominován celkem sedmkrát, a to každoročně od roku 1932 do roku 1938.

Svazem československých spisovatelů byl v roce 1968 na Nobelovu cenu za literaturu navržen také básník Vladimír Holan

Z dalších českých autorů byli na Nobelovu cenu za literaturu nominováni ve Francii žijící Milan Kundera a také Arnošt Lustig, zabývající se tematikou holocaustu."
http://www.va­seliteratura.cz/de­jiny-literatury/44-clanky/716-nobelova-cena.html

Další odpovědi
anonym

I V.Havel, ale jsem šťasten, že ji neobdržel za to humánní borbadování bývalé Jugoslávie.!

Zdroj: http://www.con­verter.cz/nobel/ce­si.htm

anonym

Kolik,to netuším,ale pan Václav Havel by si jí zasloužil.

Kelt

Například Karel Čapek, Vrchlický, byli nominováni .

annas

"Nejblíže měl Václav Havel k získání Nobelovy ceny za mír v roce 1989. Nakonec ji však dostal jeho pozdější blízký přítel, tibetský duchovní vůdce dalajláma. Na udělení ceny byl navržen několikrát, ale nikdy ji nezískal.

Bývalý prezident Václav Havel si na významná ocenění příliš nepotrpěl. „Nobelova cena míru by měla být udělována spíše lidem typu Matky Terezy nebo Alberta Schweitzera, tedy osobnostem, které boj za lidská práva, za lepší svět, za mír vedou jako občané a nejsou tak říkajíc za to placeny jako politici,“ reagoval se svou typickou skromností, když byl navržen na Nobelovu cenu za mír.

V neděli (zemřel 18. 12. 2011) při oznámení Havlova úmrtí ho přitom britská stanice BBC jako laureáta ceny uvedla. Alespoň na chvíli se tak dočkal ocenění, které si podle mnohých zasloužil. In memoriam není možné cenu získat.

Nejvíce si prý exprezident vážil Ceny Erasma Rotterdamského, kterou dostal v roce 1986. Převzít ji za něj musel právě Janouch: „Cena je udělována velice procedurálně. Musel jsem místo Havla vést královnu Beatrix k oltáři v rotterdamské katedrále.“ Poté chtěl Havlovi zatelefonovat, komunisté mu však vypnuli mu telefon. Havel se tak o ocenění dozvěděl až zprostředkovaně, z vysílání rozhlasové stanice Hlas Ameriky."
František Janouch

http://www.roz­hlas.cz/zpravy/po­litika/_zprava/ha­vel-byl-blizko-ziskani-nobelovy-ceny-nikdy-ji-vsak-nedostal--992567

„Vztah k V. H. se historicky proměňuje, o tom není sporu. Ale domnívám se, že čas pracuje pro Václava Havla, protože lidé postupně zjišťují a poznávají význam a velikost jeho díla z odstupu. Už dneska je patrné, že Václav Havel je světovou osobností, zatímco ti ostatní politici, kteří mu to tak trochu závidí, mají k něčemu takovému daleko.“

Říká filozof, vysokoškolský pedagog V. Kroupa
http://www.par­lamentnilisty­.cz/arena/roz­hovory/Cas-pracuje-pro-Vaclava-Havla-Lide-si-postupne-zacinaji-uvedomovat-velikost-a-vyznam-jeho-dila-rika-filozof-349413

fcoop

Barbakan – to jako Havel seděl v letadle a házel bombičky?
Nebo vydal rozkaz a celé NATO,včetně těch prožluklých Amíků slepě poslechlo?
Panebože !

anonym

V.H. souhlasil s bombardováním a kdo souhlasí, jak by se toho sám zúčasnil.