annas

Kniha je nejlepší přítel knihomolů – tahají ji totiž všude. Co se stane, zachutnají-li knihomolům elektronické knihy?

"Náruživý knihomol – čte dokonce i ty knihy, které recenzuje.'
Gabriel Laub

Více zde: http://www.kni­hovna.dolnibou­sov.cz/testy/ci­taty-o-knihach/

Nejlepší odpověď
Šidlo

miesto celulózy začnú baštit kremík

Další odpovědi
Drap

Knihomol, zřejmě je myšlen náruživý čtenář knih, který bez nich nemůže být. Knihomol je taky nesprávné označení pro škůdce, který si libuje hlavně ve starých knihách a nenápadně je ničí, i když vlastně to žádný mol neni..
Pokud se vrátím k těm prvním, tak jsem svého řasu býval také tak posedlý. Spousta knih, většinou tak dvě tči za týden. Je to jednak vášeň, jednak posedlost, také však sbírání informací, poučení a také zvyšování všeobecného přehledu. Myslím, že ty klasické knihy elektronika nevytlačí. Už jenom ten pocit, vůně nové knihy, pohoda, možnost čtení bez dobíjení, pěkně vyrovnané knihy v knihovně a další věci nemůže být ještě dlouho ničím nahrazeno.
Ctáty o knihách moc pěkné a pravdivé.

gecco

Začnou sebou tahat tablet (nebo čtečku, ale tablet je lepší…).
Vím to, mám v tabletce asi 150 knížek – a tak, jak jsem dříve všude tahal jednu či dvě, tahám tabletku…
Navíc – knihy cestováním trpí, tabletka ne (pokud neupadne – i to se mi stalo ☹ ).
___
Čtu – kudy jdu nebo jedu, pokud neřídím…
😉
_____________­________________
Dodám, že tento výrok se mi opravdu líbí:
„Čtení knih je nejhezčí způsob zabití času.“
Josef Fousek
😉

Kepler

Jak píše kolega gecco, budou sebou tahat elektroniku. Ale nabídka knih v elektronické podobě je zatím dost chudá, takže se nemusíme se bát, že papírové knihy jen tak vymizí. Navíc mají své kouzlo a vůni, což elektronika nemá.

led

Elektronický knihomol by tvrdil „čítačka šetrí zdravie“, 1000 stranová kniha v papierovej forme okrem váhy ie je ani vodeodolná, už pri malom daždiku navlhne a hrozí jej poškodenie. Papierová kniha zaberá priestor v taške, elektronická čítačka (sú aj vodeodolné) unesie aj tisícky dobrých dní, je veľké množstvo kníh v elektronickej forme od klasické textového cez univerzálne pdf, obrázkové komiksy až po špeciálne knižné formáty.

  • V čítačke miesto klasického čítania si môžte ten istý text vypočuť… čítačky majú množstvo ďalších funkcií od čítania, cez internetový prehliadač, fotoaparát, skener, hracej konzoly, v prípade slabého svetla si možno text podsvietiť a podobne.
  • Na druhej strane papierové knihy dávajú pocítiť knihy aj prstami, možno si vychutnávať ich „pach“ dávajú možnosť vychutnať príbeh viacerými zmyslami a čo je nemenej dôležité, nepotrebujú nabíjať!

Gecco, čítačka na rozdiel od tabletu používa prevažne úsporný e-link, čím na jedno nabitie môžte prečítať aj Quo vadis nielen v češtine ale následne aj v originále.

ten který je

Pokládám si otázku,zda elektronické knihy budou společníkem lidí tak dlouhou dobu jako knihy klasické.Nechci být škarohlíd,ale moc tomu nevěřím.

marci1

Toho bohdá nebude, abych se vzdala papírových, voňavých knih. Doufám, že dokud tu budu, budou jen „papírové“. 🙂

zjentek

Náročnost člověka se opět znatelně navýší. Budeme potřebovat mnohem více energie pro čtení elektroniky. Budeme jí více plýtvat a jistě si pak dříve zkazíme cenný smysl- zrak.
Tyto nové choutky tedy budou mnohem náročnější na spotřebu, tedy dražší. ;)

iceT

Budou mít celou svou knihovnu neustále při ruce a nestrhají se přitom.

hapiky

Možná jde o to něco si přečíst a vychutnat si to, nebo se jen zabavit, získat přehled či informace .Kniha je o něčem konkrétním, zabere určitý prostor i váhu, elektronické verze nepotřebují téměř žádný prostor, a už vůbec nic neváží, neomezený počet, a výběr? hafó!

ivzez

Já mám ráda oboje, ale klasika je klasika…

Lamalam

Elektronická pakniha nevoní! Jako pravověrná hnihomolice bych to nikdy nevzala do ruky.

Jiří Bohumil

I když je už otázka starší, nemohu se nepřidat. Nejsem knihomol, ale čtu tehdy, když nemohu využít čas jinak. Zejména když musím někde, nebo na někoho čekat, případně při cestách vlakem. A tady mi nejlépe poslouží běžný smartphon, v němž mám 2 tisíce knih na SD kartě od cca 500 našich i světových autorů, různých žánrů a zdarma. A ten mobil s sebou nosím pochopitelně stále a ne jenom na to čtení. Je pro mne spojovacím prostředkem, informátorem a k použití i k dalším funkcím a pak tedy i knihovnou. A i s 4,5" displayem se na něm čte bez problémů a perfektně. Takže gecco, tablet je také dobrý (doma jej 10" taky používám), ale je větší a hlavně, nemusíš jej mít vždy u sebe. Ale mobil máš u sebe stále. A nabíjet jej musíš tak jak tak a proto i s tímhle není problém. To k poznámce o výhodě čtečky, která vydrží déle nabitá.
„Konzervativci“ budou stále obhajovat papírové knihy, ale výhody (cenové, kapacitní i ekologické) e-knih jsou, dle mne, neoddiskutovatelné a určitě mají velkou budoucnost.
Ale jak se říká „proti gustu žádný dišputát“."-)))

jiri Linhart

Zahodi bichle,mnohdy tezke a velke a budou sebou tahat elektroniku,pokud ji ovladaji.

led

Lamalam a čo potom tie staroveké knihy písané na papyrus, tesané v kameni, ryté v hline? Taký Epos o Gilgamešovi, to by sa muselo voziť, ale nosiť v batohu a tá váha bridlicových textov… brrr…

mzm

Gecco, akorát tablet vydrží ukazovat texty na jedno nabití den, čtečka (mě) 3 měsíce… A ten eink mi přijde takový sympatičtější. I když není (zatím) barevný…

Znejtek: ekniha té energie spotřebuje tak málo… na výrobu knihy papírové se jí spotřebuje určitě víc, jak na její přenos do čtečky a celé přečtení.

Kepler, všechny knihy, co se dnes tisknou, jsou primárně v nějaké elektronické podobě. Takže dostupné i pro eKnihomoly…

Další výhodu vidím v tom, že zatímco u papírové novinky se může stát, že se vyprodá, u eKnihy se to stát nemůže.

Klasická kniha zatím nevymizí, ale podle mě bude čím dál vzácnější – a dražší… :-/

gecco

mzm – jo, pravda, výdrž hovoří proti tabletu…
Na druhou stranu – tablet je použitelný nejen ke čtení knih…
😉

led

Ani čítačky nie sú len k čítaniu kníh 🙂