led

Klieste vytočiť, alebo vykývať? Namazať, alebo nie?

Máme tu zase obdobie kliešťov a problémov s ich vyberaním.
V článku http://primar­.sme.sk/c/679566­9/vykrutit-alebo-vykyvat.html sa hovorí: vykývať a nemazať, Ale naše dlhoročné návyky hovoria: vykrutiť, namazať.

Podobné otázky boli pred viac než 2 rokmi a odpovede boli tiež rozporné, tie, ktoré sa prikláňali k verzii ´vykývať´ sú podľa hodnotenia užívateľov až kdesi na konci.
Nemusíte hľadať:
pred 613 dňami http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vyndala-jsem-kliste-spravne
pred 705 dňami http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vyndala-jsem-kliste-spravne
pred 1094 dňami http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/utrzene-kliste
je ich ešte viac, ale nie je z nich jasná jednoznačná odpoveď
PS.
ťažko určiť presnú kategóriu – zdravie, zvieratá,príroda, cestování, záhrada…
otázka:
Tak ako sa to má robiť správne?
pomôžte, prosím, váhavým neznalým…

Nejlepší odpověď
Drap

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-nejlepe-odstranit-kliste-a-co-potom

Další odpovědi
anonym

Bez ohledu na momentální aktuální výsledky vědeckého zkoumání o způsobu vytažení je pravdou, že klíště je třeba odstranit co nejrychleji. Já si troufám tvrdit, že je jedno jak a čím, hlavně rychle a nepřetrhnout!
Čím déle klíště zůstává zapité, tím více má času případně infikovat nositele.
Docela bych věřila, že klíště, které něčím namažeme, se podráždí a vypustí
v pudu sebezáchovy více škodlivin do těla hostitele než klíště, které rychle
a bez varování předem (nějakým mazaním), vytáhneme, vykroutíme, vyvikláme…
Prostě se s ním nemažte a rychle šup s ním pryč!

Damiana

Kdysi mi jeden výborný veterinář řekl něco v tom smyslu, že klíště, které něčím potřeme (ať olejem, vazelínou, jódem…) se začne dusit a následně do rány zvracet a tím pádem uvolní všechno extra jedové, co v sobě má. Takže souhlasím s Bohemicou. My jsme psům nikdy nic nemazali, klíšťáka chytím buď mezi prsty (mně to jde ale lépe kleštičkami – jednou v nouzi jsem to dělala dokonce vlásenkou!) a trošku s ním začnu kývat (nikdy jsme nekroutili!). Klíště se vždy po chvíli samo uvolnilo – i ty malé, ještě nenacucané „kusy“, které jdou odstranit nejhůř.
Btw – přiznám se, že jsem nikdy nepochopila význam a logiku systému: klíště – proti směru hodinových ručiček.

anonym

Je to stejné,jako s těmi radami,když se spálíš(já většinou o troubu a žehličku),stále se mění.Kdysi namazat máslem,sádlem,teď jen rychle postižené místo pod studenou tekoucí vodu apod.Tak je to i s klíštětem.Nyní prý netočit,ani ve směru ani proti směru hod.ručiček,nyní doporučují speciální kleštičky (koupit v lékárně).Jenže,to bych si musela objednat menší kamiónek.(houbařská sezóna)Budu postupovat tak,jak zvyklá celý život.Led,kategorie je mi šumafuk.Není to důležité.Můj postup neprozradím proto,protože je zastaralý postup,nyní nedoporučovaný.

Pájo

Ničím nemazat dokud je klíště zakousnuté.
Klíště nemá ani pravotočivý, ani levotočivý závit, proto ani netočit kolem dokola.
Takže vyviklat, párkrát s ním trochu ponatočit sem-tam.
Používám sterilní vatové tyčinky pro čištění uší. Stačí chvíli polo-krouživým pohybem kolem klíštěte jezdit, ta vata mu vadí. Pokud se nepustí (takto nevyviklá) samo, beru na pomoc kvalitní pinzetu a šetrně jej vytáhnu.

Pak je na místě ranku vydezinfikovat.
Doplňuji:
Drape smekám nad odpovědí, kterou jste dal v připojeném odkaze. Je naprosto bezchybná… a kompletní.

www

Jen malinko doplním předchozí:
Vytáčení nemá smysl z hlediska „závitu“ jak bylo dříve popisovano, ale splní v podstatě stejný účel jako vyviklání (uvolní se zpětné háčky na sacím ústrojí). Pokud zůstane v pokožce jen toto ústrojí, působí dále už jen jako třeba tříska. Tedy vyhnisá, ale už bez možnosti nákazy od infikovaného klíštěte.
Studium

Pájo

Drape smekám nad odpovědí, kterou jste dal v připojeném odkaze. Je naprosto bezchybná… a kompletní.

led

pre Drap
ďakujem za upozornenie, ušlo mi to a ani „poradca pri vkladaní otázok“ to neuviedol (?), ano vy používate spôsob ktorý aj ja používam, len zarazilo ma medzi odpoveďami a hodnotením, že tieto „vykývania“ boli hodnotené malým počtom užívateľov a prioritu malo „krútenie a mazanie“

PS.
malá rada, (mimo témy), k odkazu pridajte pár blabla slov, pretože sa odpovede len s odkazom adminom odstraňujú viď nedávna vymazaná annasina odpoveď http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-meli-aztekove-a-mayove-spolecneho

Drap

Díky, budu se snažit dodržovat , i když jakékoli mazání mně tady už nepřekvapuje.