Marty Koller

Když voják spáchá trestný čin , třeba krádež, dostane vyšší trest vězení než normální civilista?

Je to tak když civilista vykrade odchod dostane 2 roky a voják za krádež dostane 5 let?

Nejlepší odpověď
Kepler

V rámci Nejvyššího soudu dřív existovalo speciální vojenské kolegium. Tuto soustavu vojenských soudů převzalo Česko i Slovensko, v České republice byly k 31. prosinci 1993 zrušeny a trestné činy vojáků podle hlavy XII zvláštní části trestního zákoníku tak řeší obecné soudy. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vojensk%C3%BD_soud

Další odpovědi
Emefej

Ne.

Kelt

To je asi pravda. Vzpomínám, že jsme měli na vojně setkání s vojenským prokurátorem a na toto téma se tam hovořilo. A jak je to dnes, kdy nepatříme do Varšavské smlouvy, ale do NATO, tak nevím, k jakým změnám v tomto došlo. Každopádně se na vojáka, tedy příslušníka ozbrojených sil, dívá společnost jinak a každý trestný čin se podle toho posuzuje, protože on ohrožuje a snižuje bojeschopnost a dává špatný příklad , tak asi proto.

Herjulfson

Voják nevím, ale být to policista utčitě by to pro něj polehčující okolnost nebyla. Soud by k tomu určitě přihlédl.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.