agentpv

Když v JČ lze odvodit od LEŽ – LHÁT, jak odvodíme pravdu – PRAVDA – PRAVDIT?

Nejlepší odpověď
annas

Pokud vycházíte z etymologie, není na rozdílu mezi původem slov nic divného.
Základem slovesa pravda je sloveso praviti od prav6 – pravý, rovný, přímý. . Od toho přídavného jména je mnoho odvozenin.
.
Ve slovníku je téměř celá stránka. slov, které se vztahu k příd. jménu pravý vztahují, Základ má velké množství odvozenin a významú, které vznikly vývojem. -.

Praslovanské prav6 je odvozené od pró – vpředu, kupředu, jít tedy přímo.

Sloveso praviti znamenalo staroslověnsky vésti, říditi, být rovným, přímým, jít správným směrem, způsobem.

Podst. jméno od tohoto slovesa vzniklo jako prav6da stejně jako opozitum kriv6da. Význam pravda původně = náležitý postup, spravedlnost, mírnost, , později náležitá shoda se skutečností., opak lži.

Prav-da – = základ + přípona.; 6 = jer, který zanikl

Václav Machek Etymologický slovník

Další odpovědi
Kelt

Je zajímavé, že lhát je sloveso a používá se i v jiných jazycích, ale pravda se uvádí ve spojení s jiným slovesem – mít pravdu, I am right, Ich habe Recht, il a vrai. On má pravdu, on mluví pravdu, ale on lže. Kdo ví, kde to má původ a že je to skoro ve všech jazycích.

quentos

Nelze. Jazyk není jednoduchý a pravidla nejsou stoprocentní. V češtině existuje pouze slovní spojení „mluvit pravdu“, stejně tak v angličtině, němčině a francouzštině (tell the truth, Wahrheit sagen, dire vrai).

Edison

Tyto zvláštnosti existují a je jich spousta. Máme mluvku, ale nemáme nemluvku. Máme nekňuby a nešiky, ale nemáme kňuby a šiky. Když nám sněží, padá krásný sníh. Když ale prší, nepadá nám ošklivý prš, ale déšť… A tak by se dalo pokračovat dál a dál..

Rokio

Z podstatného jména pravda lze například odvodit přídavné jméno a kladnou charakterovou vlastnost pravdomluvný.