annas

Když v češtině najdeme slova nevěrník/nevěrnice, ale slova věrník/věrnice nikoliv, co to vypovídá o Staročeších?

1. Jak mohl např. sv. Tomáš Akvinský tvrdit, že „žena je nepodařený či nepovedený muž?“

https://azcita­ty.cz/tomas-akvinsky/28538/

2. Či už tehdy bylo známé přísloví? „Dobré zprávy se z domu nedostanou, špatné se rozletí tisíce mil?“

https://www.fa­cebook.com/1188878­54881835/posts/185480261­4623675/

3. Nebo se stalo, že se někdo někoho dotkl tím, že se někoho vůbec nedotkl?

Obrázek – Je někdy růže bez trní?

https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2018/01/05/16/24/ro­se-3063284_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
Drap

U našich předků to nebývalo s věrností nijak horké. Myslím, že to nebylo jen v naších zemích, ale celém světě. Je spousta dokumentů vypovídajících o nevěrách ať už mezi šlechtou, či obecnými lidmi. Zkrátka taková slova nebyla potřeba a zřejmě je nepotřebujeme ani dnes.Slyšeli jste od někoho drb, že ten a ten je věrný? Já asi nikdy. O tom, že je někdo nevěrný jsem slyšel mnohokrát.
1. Mohl se i mýlit. Možná mu to jen říkalo jeho přesvědčení. V historii se setkáváme velmi často, s tím, že žena je společensky méně významná. Neobjasněná otázka však je, jestli to neni právě naopak?
2. Myslím, že toto platívalo, platí a dlouho ještě platit bude.
3. Teoreticky je i taková možnost možná, z historie o tom však žádnou zmínku neznám. Podobnou věc ale znám ze současného okolí.

Další odpovědi
marci1

Normální je být věrný. Věrný neznamená jen s někým nespat, ale být věrný znamená být upřímný k sobě i partnerovi. Proto není třeba antonyma.

Kepler

Jen k hlavní otázce, nechce se mi odpovídat na 4 různá témata najednou.
O Staročeších to nevypovídá nic. Dá se brát nevěrník/ice jako antonymum? Ne, odpovídající slovo neexistuje. Stejně tak jako kladina není antonymem k záporině.

Kelt

Víra je základem mnoha slov důvěrník, pověřenec, a samozřejmě nevěrník. nebo bezvěrec. Samotný pojem se dost často vynechává a proto asi ani neexistují výrazy věrník. Stejně je to s výrazy nemehlo, nemožný, které také nemají své kladné výrazy stejně tak rozšířené a použitelné. A hodnotit národ podle toho, která slova používají a která ne, mi připomíná anekdotu, jak archeologové nenašli nic ve velké hloubce a proto usoudili, že už tehdy používali bezdrátové spojení.

ElonMusk

Asi tušili, že v budoucnu nebudou česká slova nikoho zajímat. Třeba slovo manželství pochází z „man ženu“, tedy „mít ženu“. A dnes lidé chtějí manželství i pro homosexuální páry. Jak chtějí dva muži prokazovat, že „mají ženu“, mi zůstává záhadou.

ivzez

O Staročeších to nevypovídá nic.
Snad by se dalo vycházet z toho, že věrné
neměl nikdo potřebu (důvod) urážet.

1)
I dnes řada lidí tvrdí s vážnou tváří nesmysly.
Je otázka, zda jim sami věří.

U Tomáše Akvinského by to chtělo znát kontext.
Možná, že k tomu tvrzení měl nějaký důvod.

Dvojka, trojka a čtyřka mne nezaujaly.

annas

Ad Kelt,

existuje přímení Možný. Stejně další kladná či neutrální slova. Nejapný, nevrlý atd. Jde jen o zdánlivý zápor. Protože kladný výraz neexistoval.

Ale na to jsem se neptala.
Odpověď na otázku – nejde o žádné hodnocení národa,. Ale o to, že nevěra existovala už dávno.
K tomu doplňuji.
Dříve šlo především o beznaboha, falešníka, zrádce ve vztahu k bohu. Lidé tak poukazovali na negativní jevy. Samozřejmě od boha se nevěra přenesla i do světského života.

Opakuji. Nejde o hodnocení národa, ale každé slovo, které vzniklo , má nějaký důvod, pojmenovává určitou skutečnost.

Ale nemáte pravdu stejně jako Kepler.

Znám to z jazykovědy, ale v odkazu si můžete přečíst, že přípona -.ik vyjadřuje vztah k někomu jinému podle způsobu jeho života.

Jde o to, že negativní jev ve společnosti existoval. Takže o čem svědčí slovo nevěrník?

Stručně, že nevěra existovala,. Jinak by slovo nevzniklo.

annas

Zapomněla jsem na odkaz.

https://www.czechen­cy.org/slovnik/N%C3%81Z­VY%20NOSITEL%C5%A­E%20ROLE%20CHA­RAKTERIZA%C4%8CN%C3­%8D

„Názvy osob podle jejich specifického vztahu k jiným osobám“