Avatar uživatele
annas

Když v češtině najdeme slova nevěrník/nevěrnice, ale slova věrník/věrnice nikoliv, co to vypovídá o Staročeších?

1. Jak mohl např. sv. Tomáš Akvinský tvrdit, že „žena je nepodařený či nepovedený muž?“

https://azcita­ty.cz/tomas-akvinsky/28538/

2. Či už tehdy bylo známé přísloví? „Dobré zprávy se z domu nedostanou, špatné se rozletí tisíce mil?“

https://www.fa­cebook.com/1188878­54881835/posts/185480261­4623675/

3. Nebo se stalo, že se někdo někoho dotkl tím, že se někoho vůbec nedotkl?


Obrázek – Je někdy růže bez trní?

https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2018/01/05/16/24/ro­se-3063284_960_720.jpg

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? vagra, johana 56, Drap, dust8, independent před 1671 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Drap

Odpoveď byla označena jako užitečná

U našich předků to nebývalo s věrností nijak horké. Myslím, že to nebylo jen v naších zemích, ale celém světě. Je spousta dokumentů vypovídajících o nevěrách ať už mezi šlechtou, či obecnými lidmi. Zkrátka taková slova nebyla potřeba a zřejmě je nepotřebujeme ani dnes.Slyšeli jste od někoho drb, že ten a ten je věrný? Já asi nikdy. O tom, že je někdo nevěrný jsem slyšel mnohokrát.
1. Mohl se i mýlit. Možná mu to jen říkalo jeho přesvědčení. V historii se setkáváme velmi často, s tím, že žena je společensky méně významná. Neobjasněná otázka však je, jestli to neni právě naopak?
2. Myslím, že toto platívalo, platí a dlouho ještě platit bude.
3. Teoreticky je i taková možnost možná, z historie o tom však žádnou zmínku neznám. Podobnou věc ale znám ze současného okolí.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?annas Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
marci1

Normální je být věrný. Věrný neznamená jen s někým nespat, ale být věrný znamená být upřímný k sobě i partnerovi. Proto není třeba antonyma.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kepler

Jen k hlavní otázce, nechce se mi odpovídat na 4 různá témata najednou.
O Staročeších to nevypovídá nic. Dá se brát nevěrník/ice jako antonymum? Ne, odpovídající slovo neexistuje. Stejně tak jako kladina není antonymem k záporině.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kelt

Víra je základem mnoha slov důvěrník, pověřenec, a samozřejmě nevěrník. nebo bezvěrec. Samotný pojem se dost často vynechává a proto asi ani neexistují výrazy věrník. Stejně je to s výrazy nemehlo, nemožný, které také nemají své kladné výrazy stejně tak rozšířené a použitelné. A hodnotit národ podle toho, která slova používají a která ne, mi připomíná anekdotu, jak archeologové nenašli nic ve velké hloubce a proto usoudili, že už tehdy používali bezdrátové spojení.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ElonMusk

Asi tušili, že v budoucnu nebudou česká slova nikoho zajímat. Třeba slovo manželství pochází z „man ženu“, tedy „mít ženu“. A dnes lidé chtějí manželství i pro homosexuální páry. Jak chtějí dva muži prokazovat, že „mají ženu“, mi zůstává záhadou.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

O Staročeších to nevypovídá nic.
Snad by se dalo vycházet z toho, že věrné
neměl nikdo potřebu (důvod) urážet.

1)
I dnes řada lidí tvrdí s vážnou tváří nesmysly.
Je otázka, zda jim sami věří.

U Tomáše Akvinského by to chtělo znát kontext.
Možná, že k tomu tvrzení měl nějaký důvod.

Dvojka, trojka a čtyřka mne nezaujaly.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Ad Kelt,

existuje přímení Možný. Stejně další kladná či neutrální slova. Nejapný, nevrlý atd. Jde jen o zdánlivý zápor. Protože kladný výraz neexistoval.

Ale na to jsem se neptala.
Odpověď na otázku – nejde o žádné hodnocení národa,. Ale o to, že nevěra existovala už dávno.
K tomu doplňuji.
Dříve šlo především o beznaboha, falešníka, zrádce ve vztahu k bohu. Lidé tak poukazovali na negativní jevy. Samozřejmě od boha se nevěra přenesla i do světského života.

Opakuji. Nejde o hodnocení národa, ale každé slovo, které vzniklo , má nějaký důvod, pojmenovává určitou skutečnost.

Ale nemáte pravdu stejně jako Kepler.

Znám to z jazykovědy, ale v odkazu si můžete přečíst, že přípona -.ik vyjadřuje vztah k někomu jinému podle způsobu jeho života.

Jde o to, že negativní jev ve společnosti existoval. Takže o čem svědčí slovo nevěrník?

Stručně, že nevěra existovala,. Jinak by slovo nevzniklo.

před 1670 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Zapomněla jsem na odkaz.

https://www.czechen­cy.org/slovnik/N%C3%81Z­VY%20NOSITEL%C5%A­E%20ROLE%20CHA­RAKTERIZA%C4%8CN%C3­%8D

„Názvy osob podle jejich specifického vztahu k jiným osobám“

před 1670 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek