Margarita

Když starobní důchodce začne pracovat, zvýší se mu ten původní důchod?

Jsem star. důchodce a chtěl bych ještě pracovat v jiném oboru, zvýší se mi ten původní důchod? Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
Viktorie II.

Filip84 píše nesmysly.
Přečti si:
Zákon o důchodovém pojištění umožňuje pracujícím důchodcům požádat o přepočet důchodu za výdělečnou činnost vykonávanou současně s pobíráním starobního důchodu. Důchod se zvyšuje za každých 360 dní výdělečné činnosti o 0,4 % výpočtového základu…

Zdroj: https://www.bu­sinessinfo.cz/clan­ky/pracujici-duchodce-a-prepocet-duchodu/

Další odpovědi
Kazatel

Ano, zvýší, ale je třeba splnit určitá pravidla.

Osmanka

Záleží zda má odvody sociálního pojištění, pak ano. Bez něj ne. To záleží na typu právního vztahu a částky vydělané.

Filip84

led

Neviem, ako je to v ČR, ale napríklad na Slovensku sa dôchodok pracujúceho dôchodcu upravuje aj z príjmu zo zárobku podľa odvodu do sociálnej poisťovne o stanovené % v zmysle zákona.

Filip84

Ano, mea culpa, mea maxima culpa. Opraveno, omlouvám se.

led

Filip84, nemôžem odolať… nemohlo dôjsť k omylu preto, že v danom zákone sa používajú české a nie inojazyčné pojmy? 🙊🙉🙈