Avatar uživatele
Gestas

Když spolu za první republiky mluvili člen KSČ a ČSSD, říkali si navzájem soudruhu?

Členové obou těchto stran si za buržoazní republiky mezi sebou říkali soudruhu, ale říkali si tak i při styku s lidmi z té druhé strany používající toto oslovení?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 2061 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Trochu historie

1. “Slovo soudruh se zdrobnělinou soudružec je doloženo již ve starší češtině ve významu »člověk názorově blízký, přítel« a až do doby, kdy se ho začalo užívat v české sociální demokracii ve druhé polovině 19. století jako náhradě německého Genosse v oslovení členů této strany navzájem, nebylo nijak svázáno se členstvím v kterékoliv sdružení.

Během 19. století se zavádělo ve spolcích, politických stranách a jiných uskupeních oslovení členů jednotným označením, velmi často »příteli«, »bratře« i »soudruhu«, nacisté zavedli pro své stoupence oslovení »soukmenovče« apod. Tento zvyk pokračoval i po 2. světové válce, avšak sociální demokracie po svém obnovení počátkem devadesátých let 20. století od oslovení soudruh odstoupila (neprávem). “

http://www.ha­lonoviny.cz/ar­ticles/view/217841

2. Nevím, jak se mezi sebou oslovovali komunisté a socílní demokraté, ale můžete si přečíst, jako to bylo na Ostravsku – kladný vztah mezi nimi nebyl

“Je specifickou situací na Ostravsku souvisí, že zvlášť vyhraněně se píše o činnosti sociální demokracie. Její příslušníci se označují jako reformisté, soc. patrioti (…důsledek fašistických metod soc. patriotů), sociálfašisté (V jednom Poledníku (bílého) Práva lidu sociálfašisté mudrují…).
Najde se takové označení i v kontextu bez pejorativního nádechu: V městské radě jsou čtyři komunisté (Herold, Seidler, Serafín, Hubert), čtyři sociální fašisté… atd. “
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=5564

3. O dobrém vztahu zřejmě nesvědčí ani to, že KSČ vznikla “z levicově orientovaných členů československé sociálně demokratické strany dělnické, kteří byli samozřejmě, historicky vzato zatíženi svou sociálně demokratickou (reformistickou) minulostí, ideologií a tradicí, kterou bylo třeba postupně překonat.„
http://www.ru­dyprapor.cz/ksc-v-letech-1921-az-1929/

4. Možná si pamatujete z literatury – boj o Lidový dům v roce 1920 – závěr Olbrachtovy přepracované Anny proletářky – mladí komunisté se veřejně ke KSČ – „soudružko Anno!“ „soudruhu Toníku!“. "Kupředu, kupředu Toníku a Anno!“

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
dubraro

Je to dost pravděpodobné. Pokud tedy byl ochotni se spolu slušně bavit. KSČ byla založena v roce 1921, v podstatě odštěpením radikální části Soc. dem.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek