Gestas

Když spolu za první republiky mluvili člen KSČ a ČSSD, říkali si navzájem soudruhu?

Členové obou těchto stran si za buržoazní republiky mezi sebou říkali soudruhu, ale říkali si tak i při styku s lidmi z té druhé strany používající toto oslovení?

Nejlepší odpověď
annas

Trochu historie

1. “Slovo soudruh se zdrobnělinou soudružec je doloženo již ve starší češtině ve významu »člověk názorově blízký, přítel« a až do doby, kdy se ho začalo užívat v české sociální demokracii ve druhé polovině 19. století jako náhradě německého Genosse v oslovení členů této strany navzájem, nebylo nijak svázáno se členstvím v kterékoliv sdružení.

Během 19. století se zavádělo ve spolcích, politických stranách a jiných uskupeních oslovení členů jednotným označením, velmi často »příteli«, »bratře« i »soudruhu«, nacisté zavedli pro své stoupence oslovení »soukmenovče« apod. Tento zvyk pokračoval i po 2. světové válce, avšak sociální demokracie po svém obnovení počátkem devadesátých let 20. století od oslovení soudruh odstoupila (neprávem). “

http://www.ha­lonoviny.cz/ar­ticles/view/217841

2. Nevím, jak se mezi sebou oslovovali komunisté a socílní demokraté, ale můžete si přečíst, jako to bylo na Ostravsku – kladný vztah mezi nimi nebyl

“Je specifickou situací na Ostravsku souvisí, že zvlášť vyhraněně se píše o činnosti sociální demokracie. Její příslušníci se označují jako reformisté, soc. patrioti (…důsledek fašistických metod soc. patriotů), sociálfašisté (V jednom Poledníku (bílého) Práva lidu sociálfašisté mudrují…).
Najde se takové označení i v kontextu bez pejorativního nádechu: V městské radě jsou čtyři komunisté (Herold, Seidler, Serafín, Hubert), čtyři sociální fašisté… atd. “
http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=5564

3. O dobrém vztahu zřejmě nesvědčí ani to, že KSČ vznikla “z levicově orientovaných členů československé sociálně demokratické strany dělnické, kteří byli samozřejmě, historicky vzato zatíženi svou sociálně demokratickou (reformistickou) minulostí, ideologií a tradicí, kterou bylo třeba postupně překonat.„
http://www.ru­dyprapor.cz/ksc-v-letech-1921-az-1929/

4. Možná si pamatujete z literatury – boj o Lidový dům v roce 1920 – závěr Olbrachtovy přepracované Anny proletářky – mladí komunisté se veřejně ke KSČ – „soudružko Anno!“ „soudruhu Toníku!“. "Kupředu, kupředu Toníku a Anno!“

Další odpovědi
dubraro

Je to dost pravděpodobné. Pokud tedy byl ochotni se spolu slušně bavit. KSČ byla založena v roce 1921, v podstatě odštěpením radikální části Soc. dem.