Gonfaloniér

Když se zvedají ceny různých zboží a služeb, znamená to, že se ve skutečnosti zmenšuje hodnota peněz?

Např. když si (teď) za 100 Kč můžeme dovolit koupit víc věcí, než si za pár let za stejnou částku můžeme dovolit koupit daleko míň těch stejných věcí.
Takže pokud kolísá hodnota většiny výrobků, kolísá ve skutečnosti hodnota peněz a ne těch výrobků?

Pokud ale nemá (papírových) 100 Kč stejnou částku jako před lety, už to přece není 100 Kč nebo je? Čím je ta hodnota daná?

Nejlepší odpověď
Edison

Je to jen jeden z několika faktorů, které tvoří ceny zboží. Dalšími je poměr nabídky a poptávky. Jinak řečeno dostupnost zboží a poptávka po něm. Pkoles hodnoty peněz je pak dán spíše inflací. Nebo obráceně… říká se tomu inflace. Mezi kupujícími se objeví více peněz, a aby nedošlo ke zničení trhu rostou ceny. Jindy je to obráceně: V důsledku snížení nabídky z nejrůznějších důvodů rostou ceny. Ovšem nedůsledný hospodář, aby zajistil základní potřeby kupujících vydá více peněz – na dluh. Tak roste deficit. Jenže ať je primární problém jakýkoli, snadno se roztočí tzv inflační spirála. Dalším faktorem je pouhá cena peněz, rozuměj měny. Měny se obchodují, to asi víš, a na tyto obchody se vztahují prakticky totožné zákonitosti, jako na jakékoli iné zboží. Viz třeba intervence ČNB v letech minulých. Ovšem cenu peněž lze ovlivňovat i úrokovými sazbami, jak to ČNB činí nyní.

Další odpovědi
autacek

Ano, pokud si za stejné peníze koupíte příští rok méně zboží, říká se tomu inflace. Její výše se stanovuje například porovnáním stejného nákupního koše různých výrobků, pokud byste porovnával jen jeden konkrétní produkt, informace by byla zkreslená, neb na cenu má vliv více faktorů.

Kepler

Pokud se zvedá cena VŠEHO zboží a služeb, pak ano, hodnota peněz se zmenšuje. Říká se tomu inflace. Pokud se tak děje jen u některých položek, říká se tomu tržní hospodářství, či-li všemocná neviditelná ruka trhu 🙂