jirka F

Když se někomu zdají sny, znamená to, že mu správně funguje mozek?

Někde jsem četl, že když se někomu zdají sny, tak to znamená, že mu správně funguje mozek. Je to tak?

Nejlepší odpověď
Disraeli

Všem se zdají sny. Každou noc (leda by byla probdělá). Člověk potřebuje spát/snít a každý, kdo spí, ten sní. Je jen otázku, jak moc si ten dotyčný sny pamatuje… Že si někdo za dlouhou dobu vybaví jen málo snů, neznamená, že se mu nezdají. Akorát si je nepamatuje. A pamatování si snů není známkou správného nebo špatného fungování mozku. To je o něčem jiném.
Pokud člověk dlouhodobě nespí (několik dní) začne mít halucinace, tj. sny v bdělém stavu. Člověk potřebuje spát, potřebuje vlastně i snít. Spánek = sny.

Další odpovědi
Rokio

Můj psychiatr mi před lety řekl, že když si člověk své sny moc nepamatuje, tak se dobře vyspal.

marci1

Ano, když se někomu zdají sny, znamená to, že mu správně funguje mozek. Sny jsou totiž pro mozek nezbytná činnost, která mu pomáhá zpracovávat informace, vzpomínky, emoce a problémy, které zažíváme během dne. Snění je také důležité pro naši duševní vyrovnanost a kreativitu. Sny nám mohou odhalit naše hluboké přání, touhy, strachy nebo obavy, a pomoci nám je lépe pochopit a řešit. Sny se také mohou zdát jako nácvik, jak zvládat strach a úzkost v reálném životě. Sny se nám zdají v různých fázích spánku, ale nejvíce a nejživěji se nám zdají v tzv. REM fázi, kdy je mozek velmi aktivní a podobný bdělému stavu. V této fázi se nám mohou zdát i lucidní sny, kdy si uvědomujeme, že sníme, a můžeme se do snu zapojit. Sny jsou subjektivní zážitky, které se liší od člověka k člověka, a proto není snadné je interpretovat. Existují různé metody, jak to udělat, například analytická psychologie, která se zabývá významem snů a jejich vlivem na naše myšlení a chování. Existují také obecné významy, které se často objevují ve snech, například voda, nahota nebo zvířata. Tyto symboly mohou odrážet naše pocity a myšlenky, které jsou spojené s těmito prvky. Je důležité si sny zapamatovat a analyzovat je, protože nám mohou pomoci poznat sami sebe a zlepšit naši kvalitu života.
🙂

Disraeli

Rokio, to se mi moc nezdá. Nemusí to být známkou ničeho takového. Člověk si taky nemusí sny vybavovat a vyspat se může dost naprd..Ne/pama­tování si snů je většinou o něčem jiném a kvalita spánku sice může hrát roli, ale je to jen jedné z faktorů a to spíš těch míň důležitých..

Je třeba MOŽNÉ, že když si člověk nevybavuje nějaké sny, nejspíš nebyly moc emocionální (třeba strašidelné) a proto si je zrovna nepamatuje, nebyly důležité/zapa­matovatelné – ale taky to nemusí platit. Takže to může být známkou, že se dobře vyspal, že není vyčerpaný, bude psychicky v pohodě a měl klidný spánek. Avšak to jen jen MOŽNOST a nikoli pravidlo.

jirka F

Disraeli: A proč se mému tátovi sny nezdají a říká mně že tobě se sny zdají a mně vůbec.

Disraeli

Zkrátka si je nepamatuje. A to může mít více důvodů nebo faktorů, které to mohou ovlivňovat. Zvyk, jinak nastavený mozek a paměť (přístup), otázka osobnosti; záleží taky, kdy se člověku zdají sny (v kterou dobu), a kdy se vzbudí (dá se říct, že pokud se vzbudí hned po REM fázi nebo během ní, tak si sny zpravidla pamatuje – přinejmenším po probuzení; po REM fázi následují ve spánku jiné fáze, kdy se sny nezdají… A během té doby, se ty sny většinou zapomenou); roli hraje ne/pravidelný spánek a spánkový režim, kvalita spánku, šok při probuzení (zvuk, budík, prudké vzbuzeni někým, něčím). Otázka psychiky. Taky lidí se většinou nesnaží si vědomě své sny zapamatovat, nemyslí na to, nejsou důležitou součástí jejich (vědomého) života, případně je i ignorují. Apod. Takže to jde kolikrát automaticky, že si člověk sny vybavuje nebo nevybavuje. Často to pramení z osobnosti a toho, jaký význam těm snům člověk příkládá.
Dá se zjednodušeně říct, že je prostě zvyklý, že si je nepamatuje.

Sny jsou více záležitost podvědomí (nevědomí), takže si je vědomě vybavovat nemusíme… I přesto jsou životně důležité.

Kolikrát si sny pamatujeme i po ránu, po probuzeni, aniž bychom na to mysleli. A brzy (během dne) je zapomeneme a ani si nepamatujeme, že jsme si je po probuzení pamatovali. :D

Sny si pamatují většinou ti, pro které jsou sny důležité a myslí na ně. Taky „se jim častěji zdají“ (víc si je pamatují) a tím na ně mohou i více myslet. A z toho důvodu se jim budou zdát další (tj budou si je pamatovat). Kdežto ti, kteří si už své sny nepamatují/ne­vybavují vůbec nebo skoro vůbec to mají „jednodušší“ v tom, že na sny nemyslí a nepřemýšlí o nich, když nemají o čem (dá se říct, že už jakoby vypadli z toho zvyku si sny pamatovat. Teď je jich zvykem si je nepamatovat).
Pokud má zájem si ty sny pamatovat, stačí si před spaním (nebo i během dne) párkrát říct, že si po probuzení bude své sny pamatovat, to je celé. Nemusí to fungovat hned první noc, ale po pár dnech se to změní a minimálně za týden už by to mělo u každého fungovat. Zkrátka si říct něco jako, dnes v noci budu snít a po probuzeni si je budu pamatovat.
Sny si lépe pamatujeme (i do budoucna), pokud na ně myslíme a i zpětně si je vybavujeme, připomínáme a přemítáme o nich. Rozhodně pomáhá si je taky zapisovat – protože se opravdu snadno zapomínají (jak jsem psal, ráno si ještě můžeš něco vybarvovat, večer už až nemusíš vědět, že se ti něco zdálo). O sny se většinou až tolik lidí nezajímá a „neexperimentuje“ s nimi a se spánkem. Ti, co je zajímají, si je i vykládají ve snářích, přikládají jim význam; pro koho jsou důležité, ten si je i zapisuje nebo dokonce i analyzuje; velmi důležitou roli hrají pro ty, kteří se snaží o lucidní snění (nebo ho rovnou už provozují… To taky není těžké. Vědomé sny jsou jedny z nejlepších zážitků, neb zažít můžeš opravdu cokoli a limitem je jen představivost. Zážitek/sen samotný, je jako reálý).